Ereğli'deki Sütbank davasında beraat çıktı

Ereğli'deki Sütbank davasında beraat çıktı

- Ereğli ilçesinde "süt bankacılığı" modeliyle topladığı paraları ödemediği iddiasıyla yargılanan 2 şirket yetkilisi, "iştirak halinde dolandırıcılık" ile "resmi ve özel belgede sahtecilik" suçlarından beraat etti

Konya'nın Ereğli ilçesinde "süt bankacılığı" modeliyle topladığı paraları ödemediği iddia edilen şirketin eski yönetim kurulu başkanı Orhan Tatlı ile muhasebecisi İrfan Alkan'ın beraatine karar verildi.

Ereğli Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuksuz sanıklar Tatlı ve Alkan katılmadı, müştekiler ve taraf avukatları ise salonda hazır bulundu.

Duruşmada mütalaasını tekrarlayan iddia makamı, Tatlı ile Alkan'ın, 21 mağdura yönelik "iştirak halinde dolandırıcılık" ile "resmi ve özel belgede sahtecilik" suçlarından cezalandırılmalarını istedi.

Müştekiler, mütalaaya katıldıklarını belirterek, sanıkların cezalandırılmalarını talep etti.

Sanık avukatları, müvekkilleri hakkındaki suçlamaları reddetti. 

Mahkeme heyeti, 2 sanığın da beraatine karar verdi. 

Karara tepkili olan mağdurlar, duruşma sonrası basın mensuplarına, "itiraz" yoluna başvuracakları bilgisini verdi.

Mağdur avukatlarından Ahmet Öztürk, olayda bin 300 kişinin mağdur olduğunu, sanıkların buna rağmen ceza almadığını söyledi. 

Şirkete katılım için mağdurların İrfan Alkan'nın hesabına para yatırdığını savunan Öztürk, "İrfan Alkan savunmasında 'Vergi kesintileri olmasın diye böyle bir yola girdik.' demiştir. Ancak yatırılan 200 milyona yakın para, işletmenin hesabına değil, sanıkların şahsi hesabına yatırılmış ve neticede mağdurların parası yok edilmiştir. Bu, suçun temel halidir. Mahkemeden sanıkların şahsi hesaplarının araştırılması istenmesine rağmen mahkeme 200 milyona yakın para hakkında araştırma yoluna gitmemiştir. Orhan Tatlı, 'Hayvanlar brusella hastalığından öldü.' demiştir. Ancak Tarım İl Müdürlüğüne bir tane bile 'brusella'ya ilişkin bildirim yapılmamıştır. Brusella olduysa bildirim yapılması zorunludur. Orhan Tatlı, 'Katılımcı sözleşmelerine ben imza atmadım.' demiştir ancak imza raporunda imzalar ona ait çıkmıştır. Henüz kesin bir durum yoktur." açıklamasında bulundu. 

- Olay

Ereğli'de 2007'de Orhan Tatlı tarafından yaklaşık 40 dönüm arazi üzerine kurulan şirket, "süt bankacılığı" modeliyle üyelerden para toplamaya başlamış, üyelere ödedikleri para karşılığı pay verilip, her ay hisseleri karşılığında süt parası alacakları belirtilmişti.

Sisteme para yatıran üyeler, hisseleri kadar verilmesi gereken süt paralarının ödenmediği iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuş, şirketin eski yönetim kurulu başkanı Orhan Tatlı ile muhasebecisi İrfan Alkan hakkında "iştirak halinde dolandırıcılık" ile "resmi ve özel belgede sahtecilik" suçlamalarından dava açılmıştı.

Ereğli'deki Sütbank davasında beraat çıktı

 

25 MART 2018'DE NE OLMUŞTU?

Konya'nı Ereğli ilçesinde 2007 yılında Ekta Süt tarafından kurulan ve üyelerinden 120 milyon toplayan Sütbank'ta yönetim değişti.
Türkiye’de Çiftlikbank tartışmaları devam ederken bu tartışmalara bir yenisi daha eklendi. Konya’nın Ereğli ilçesine bağlı Zengen Mahallesi’nde 2007 yılında Ekta Süt tarafından kurulan Sütbank yaklaşık bin 300 üyesinden 120 milyon lira topladı. Üyelere aylık düzenli süt ödemesi yapmayan işletmenin kurucusu Orhan Tatlı, 2016 yılında tesisi üyelerinden oluşan yönetime devretti. 2016 tarihinden sonra tesisin yönetimini yürüten Emekli Albay Süleyman Kılıç, geçen sürede de işleri yürütemeyince görevini bırakma kararı aldı. Çiftlikteki büyükbaş hayvan sayısı 4 bin 500'den 800'e kadar düşerken, 40 dönüm arazi üzerine kurulan tesisin yaklaşık 50 olan çalışan sayısı da 30'a düştü. Yaşanan gelişmeler üzerine tesisin önünde toplanan üyeler paralarını isteyerek çiftlik yönetimin değişmesini talep etti. Toplanan olağan genel kurul ile yönetim değişerek başına Mersin Bölge Sulama Birlikleri Başkanlığını yürüten Ersin Akdoğan geçirildi. Aralarında polis ve askerlerin çoğunlukta olduğu bazı üyeler duruma tepki göstererek işletmeye kayyum atanmasını istedi.

“Devlet yetkililerimizden yardım bekliyoruz”
Çiftlik kurulduğu günden bu yana yaşanılan gelişmeleri takip ettiğini söyleyen Zengen Mahallesi Muhtarı Şahin Yurttaş, “Türkiye’nin farklı yerlerinden farklı meslekler icra eden birçok vatandaşımız beni arayarak buradaki durumu soruyor. Bu çiftliğin gayri resmi olarak 20 bin üyesi mevcut. Burada üyeler arasından yönetime seçilenler kendi paralarını kurtarıyorlar. Çiftlik şu an icra yolu üzerinden satışa çıkarılmış durumda ancak çiftliğin tamamının satılması halinde yine bütün borçlar ödenemiyor. Vatandaşlar mağdur devlet yetkilerimizden yardım bekliyoruz” dedi.

“30 yıllık emekli tazminatımı verdim”
Çiftliğe yeni yönetim seçilmesi için gerçekleşen olağan genel kurulda divan başkanlığına seçilen ve ‘vicdanım rahat etmedi’ diyerek başkanlığı bırakan Mustafa Yıldız ise, “Recep Tayyip Erdoğan Allah rızası için bizlere yardımcı olsun. Divanda okunan yönetim kurulu kararları olsun seçilecek insanlar olsun bunlar da uyumsuzluk gördüm. Bunun vebalinin alamam geçen çıkan Çiftlikbank gibi geldiler dolandırdılar. 30 yıllık emekli tazminatımı tam 100 bin liramı verdim, 1 lira almadım. Bana geldiğinde şirket battı. Büyüklerimden bizi kurtarmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Sütbank Yönetim Kurulu Başkanlığına Ersin Akdoğan seçildi
Dün gerçekleştirilen olağan genel kurul esnasında bazı üyeler duruma tepki gösterdi. Çiftliğin yeni Yönetim Kurulu Başkanlığına Mersin Bölge Sulama Birlikleri Başkanlığını yürüten Ersin Akdoğan seçildi. Akdoğan, “Ekibim ile burayı ayağa kaldırmak için yola çıktık. Yurt dışı bağlantılı bir şirketimiz var. Buradan çiftliğimize finans kaynağı sağlayarak banka borçlarının kapatılması ve damızlık sığır yetiştiricileri birliğinden hayvan alımı yaparak süt üretimine geçmeyi planlıyoruz" dedi.
Üyelerden 5 yıl zaman isteyen Akdoğan, "İnşallah bu süre içerisinde en iyi noktada olacağız. Bu insanların emekleri feda edilemez. Hep birlikte bu işin üstesinden geleceğiz. Sizlerden artık katkı payı adı altında ücret talep edilmeyecek” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.