WhatsApp yeni özelliğini duyurdu; Artık birçok kişi yeni özellikten yararlanabilecek

WhatsApp yeni özelliğini duyurdu; Artık birçok kişi yeni özellikten yararlanabilecek
WhatsApp bundan böyle internetsiz de kullanılabilecek

WhatsApp, kullanıcılarına sunduğu yeni özellikle bir kez daha dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Artık WhatsApp, internetsiz ortamlarda da kullanılabilecek. Bu gelişme, özellikle internet bağlantısının zayıf olduğu veya hiç olmadığı durumlarda kullanıcıların iletişimden kopmamasını sağlayacak.Yakındaki Kişiler adını verdiği yeni özellik sayesinde, kullanıcılar çevrimdışı belge ve diğer dosyaları yakınlarındaki kişilerle paylaşabilecek.

oda tv'deki habere göre; WhatsApp'ın, kullanıcıların dosyaları çevrimdışı olarak aktarmasına ve paylaşmasına olanak tanıyacak yeni bir özelliği test ettiği bildiriliyor. Bu, kullanıcıların internet bağlantısı olmadan kişileri ile belge, medya ve diğer dosyaları paylaşabilecekleri anlamına geliyor.

WhatsApp'ın, kullanıcıların dosyaları çevrimdışı olarak aktarmasına ve paylaşmasına olanak tanıyacak yeni bir özelliği test ettiği bildiriliyor. Bu, kullanıcıların internet bağlantısı olmadan kişileri ile belge, medya ve diğer dosyaları paylaşabilecekleri anlamına geliyor.

Rapora göre, WhatsApp People Nearby cihazlar arasında dosya aktarımı için Bluetooth kullanıyor, dolayısıyla internet gerektirmiyor.

Paylaşılan ekran görüntülerine göre, WhatsApp uygulaması içinde özel bir Yakındaki Kişiler bölümü olacak.

WhatsApp kullanıcılarının Yakındaki Kişiler işlevinin düzgün çalışması için gerekli tüm izinleri vermeleri gerekir.

Bu izinler medya erişimi, yerel ağdaki cihazları bulmak ve bağlanmak için Bluetooth ve konum erişimini içerir.

5152455.jpg

Yakındaki Kişiler seçeneğine Ayarlar > Yakındaki Kişiler altında bulunabiilecek.

Gerekli izinler verildikten sonra, Yakındaki Kişiler yakındaki cihazları arayacaktır.

Fakat, keşfedilebilir olması için özelliğin her iki cihazda da açık olması gerekir.

Yani, yalnızca cihazınız için özelliği açarak herhangi birine dosya göndermeye başlayamazsınız.

WhatsApp Yakındaki Kişiler özelliğinin uçtan uca şifrelenmiş olduğunu belirtiyor. Telefon numaranız da keşif ve aktarım süreci boyunca gizli kalacaktır.

Yakındaki Kişiler özelliği şu anda geliştirilme aşamasında ve en son Android beta sürümünde görüldü. Bu özelliğin iOS kullanıcılarına gelip gelmeyeceği ya da WhatsApp'ın bu özelliği tüm kullanıcılara ne zaman sunmayı planladığı henüz belli değil.

Kaynak:BBN