Emeklilere çok kötü haber. Temmuz zammı bu emeklilere verilmeyecek

Emeklilere çok kötü haber. Temmuz zammı bu emeklilere verilmeyecek
Milyonlarca emeklinin 'seyyanen zam' talebine kapıyı kapatan hükümet, Temmuz ayında verilecek zam için hazırlıklara başladı. İşte zamla ilgili detaylar

Temmuz ayında ne kadar zam yapılacak büyük merak konusu olmuş durumda. Halk TV'de yer alan haberde; Emekli maaşlarıyla ilgili dikkat çeken bir kulis bilgisi paylaşıldı. İşte milyonlarca emekliyi üzen gelişmenin detayları.

Yılın ilk ayında SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı için yüzde 49.25 artış yapan hükümet, en düşük emekli maaşını ise yalnızca 10 bin liraya yükseltmişti.

Emeklilerin 31 Mart öncesinde gösterdiği tepkiler miting meydanlarına yansısa da, Cumhurbaşkanı Erdoğan, seyyanen zam tartışmalarına kapıyı kapatarak Hazine'de emeklilere ödenecek para olmadığını belirtmişti.


Yasaya göre memur ve emeklilere Temmuz ayında ödenecek enflasyon farkı için şimdiden tartışmalar başlarken, her açıklamada 16 milyon emekliyi bir 'yük' olarak niteleyen ekonomi yönetiminin, yapılacak ek zammı kök maaş ile sınırlı tutmaya çalışacağı iddia ediliyor.

TEMMUZ ZAMMI BU EMEKLİLERE VERİLMEYEBİLİR

Kulislerden aktarılan bilgilere göre, her ne kadar yasal düzenleme ile milyonlarca emekli taban aylık olan 10 bin lira seviyesinde aylık alıyor olsa da, bu kişilerin maaşları halihazırda 7 bin lira seviyelerine kadar düşüş gösterebiliyor.

3330655.jpg

Temmuz ayında yapılması beklenen ek zammın yalnızca kök maaşlara yansıması, milyonlarca emeklinin eline geçen parada hiçbir artış yaşanmaması anlamına gelecek. AK Parti iktidarı, geçtiğimiz Temmuz ayında emeklilere verilen yüzde 25'lik zammı kök maaşlara yansıtmış ve en düşük emekli maaşında hiçbir artış yaşanmamasına neden olmuştu.

Bir başka deyişle ekonomi yönetimi, geçtiğimiz yıl yapılanın aynısını uygulaması halinde mevcut şartlarda taban aylığı 10 bin liranın altında olan emekliler, yapılacak zamdan fiilen hiçbir fayda görmemiş olacak.

Kaynak:BBN