Fıstıklı tatlılar zamlandı

Fıstıklı tatlılar zamlandı

Geçtiğimiz yılbaşında 105 TL ile 110 TL arasında değişkenlik gösteren baklavalık fıstık fiyatları 2020 yılı ile birlikte 190 TL’den işlem görüyor. Fıstık ve tereyağına gelem zamlar ise tatlı fiyatlarının seyrini değiştiriyor

Pastacılar Odası Başkanı Kadir Kağnıcıoğlu, yaşanan zamların kaçınılmaz olduğunu belirterek fıstık fiyatlarında ciddi bir artış gözlemlendiğini kaydetti. Fıstık ve tereyağı fiyatlarının tatlı fiyatlarının seyrini değiştirdiğini ifade eden Kağnıcıoğlu, maliyetlerin fazla olduğu ve bu nedenle de zammın kaçınılmaz olduğunu söyledi. “Tatlılar için özel olarak kullandığımız ‘Kuş Boku, Meverdi ve Afgan fıstığı” adıyla anılan fıstık fiyatları 2020 yılı birlikte artış gösterdi. Fıstık fiyatlarında yaşanan artış ise tatlı fiyatlarının yükselmesine neden oldu” dedi.

TEREYAĞI DA ZAMLANDI

İşçilik ve maliyetler baz alındığında zamların kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Başkan Kağnıcıoğlu, “Zamma gitmek durumundayız. Gelir, gider, işçilik fiyatları baz alındığında zammın mecburi olduğunu görüyoruz. Geçtiğimiz yıl 38 TL’den aldığımız sızdırılmış tereyağı fiyatları bu yıl 60 TL ‘den işlem görüyor. Giderlere gelen artışlar bizi de etkiliyor” şeklinde konuştu. 

CEVİZE OLAN TALEP AZALDI

Vatandaşın artık cevizli tatlıları çok fazla tercih etmediğini söyleyen Kağnıcıoğlu, “Fıstıklı tatlılar revaçta ve cevizli tatlılar artık çok fazla tercih edilmiyor. Bizlerde fıstıklı tatlıları yoğunluklu olarak çıkarıyoruz. Fıstık fiyatları da fıstıklı tatlı fiyatlarında değişkenlik göstermesine neden oluyor” diye konuştu.  (Ayşegül Ertul)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.