KONYA 2019’UN İHRACAT REKORUNU KIRDI

KONYA 2019’UN İHRACAT REKORUNU KIRDI

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya’nın 2019'da tarihinin en yüksek ihracatını gerçekleştirdiğini belirterek; “Konya 2020 yılında da inanıyorum ki Türkiye ortalamasından daha büyük bir performans gösterecektir” ifadelerine yer verdi. 

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, 2019 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 70 Meslek Komitesi ve 20 binin üzerinde üyesiyle Türkiye’nin en büyük 6. odası unvanına sahip olan Konya Ticaret Odası’nın katkılarıyla Konya’nın 2019'da tarihinin en yüksek ihracatını gerçekleştirdiğini kaydeden Başkanı Öztürk,  Konya’daki Gayri Safi Yurtiçi hâsıla rakamını değerlendirdi. Öztürk, “İl düzeyindeki hâsıla 2014 yılında 43. 9 milyar TL’ydi. 2018 sonunda bu rakam 78,7 milyar TL’ye yükselmiştir. Biz bu verilerle Türkiye ekonomisinin 7. sırasındayız ve Türkiye ekonomisinden aldığımız pay yüzde 2.1 şeklindedir” dedi.  Öztürk, Gayri Safi Yurtiçi hasılada kişi başına düşen hasılanın 2014 yılında 21 bin TL iken 2018 yılında bu rakamın 36 bin TL’ye yükseldiğini de sözlerine ekledi. 

“İŞSİZLİK RAKAMI EN DÜŞÜK İLLERDEN BİRİYİZ”

İstihdam rakamlarına bakıldığında Konya’nın işsizlik rakamlarının en düşük iller arasında olduğunu söyleyen Öztürk, “Konya işsizlik rakamlarının en düşük olduğu iller arasında yer alıyor. Sektörel alanda ise sanayi, inşaat ve tarım alanlarında Türkiye ortalamasının üzerinde çalışan istihdamıyla öne çıkmış durumdayız” ifadelerine yer verdi. 

“TÜRKİYE İHRACATINI EN FAZLA ARTIRAN 5. ÜLKE”

Dış ticaret rakamlarına bakıldığında ihracatını en fazla artıran 5. ülke olduğumuzu belirten Başkan Öztürk, “ihracat konusunda tüm sanayicilerimiz çok önemli çalışmalar yaptı. 2019 yılında Türkiye’nin ihracat artışı yüzde 2. 4 oldu. Bu rakamla birlikte Türkiye ihracatını en fazla artıran 5. ülke oldu.  Yüzde 11. 75’lik artışla 2. 014 milyar dolar şu ana kadar ki yakaladığımız en büyük ihracat rakamıdır” diye konuştu.

“SANAYİ YATIRIMLARININ SAĞLIKLI OLDUĞUNU GÖSTERİYOR”

Türkiye ve Konya’nın ihracat rakamının 2014 yılına gelinceye kadar hemen hemen aynı seyirde artış gösterdiğini fakat daha sonra Konya’nın Türkiye’den daha yukarda ihracat artışı gösterdiğini belirten Öztürk, “Bu rakamlar Konya sanayisindeki yatırımların ne kadar sağlıklı olduğunu gösteriyor” dedi.

“POTANSİYELİMİZ VAR”

“İhracatla ilgili önümüzde uzun bir yol var” diyen Öztürk, “Son 4 buçuk yıldır Türkiye ortalamasının çok üzerinde ihracatımız var. Bu performanslarla kat edecek daha çok yolumuz var. Konya potansiyeline baktığımızda Türkiye ihracatının yüzde 2 buçuk ila 3’ünü yapabilecek potansiyele sahip” şeklinde konuştu.

“EN FAZLA İHRACAT YAPAN 12’İNCİ İL KONYA” 

Başkan Öztürk, “Konya bu sene en fazla ihracat yapan 12’inci İl oldu. Güzel gelişme var. Konya üzerindeki 11 vilayetten sadece Bursa bizden daha fazla ihracat artışı kaydedebildi. Diğer tüm illerden Konya’nın ihracat artışı fazla. Bütün yatırımların İstanbul’da olmasına rağmen ihracat rakamlarının düştüğünü görüyoruz” ifadelerine yer verdi. Konya’nın alternatif Pazar arayışında iddialı olduğunu ve ihracatını artırmaya devam ettiğini kaydeden Öztürk,  “En fazla ihracat yaptığımız sektörler makine ve aksamları olup 460 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Bunun devamını ise otomotiv, hububat bakliyat, emir ve demir dışı metaller takip ediyor.  Konya 2020 yılında da inanıyorum ki Türkiye ortalamasından daha büyük bir performans gösterecektir” şeklinde konuştu.

Ayşegül Ertul

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.