MASKE VURGUNU!

MASKE VURGUNU!

Koronovirüs ve viral enfeksiyon maskeye olan talebi arttırdı. Arz talep dengesinin bozulduğunu gerekçe gösteren satıcılar da maske fiyatlarına 5-6 kat zam uyguladı. Durumu “fırsatçılık” olarak  gören vatandaşlar ise tepkili

STOKÇULAR SAHNEDE
Çin’de baş gösteren ve dünyaya yayılan koronavirüs nedeniyle tedirginlik artarken, maske başta olmak üzere koruyucu ürünlerin fiyatları da tavan yaptı. Yoğun talep nedeniyle stokların azalmasını bahane gösteren fırsatçılar, maske fiyatlarının normalinin kat kat üstüne çıkmasına neden oldu. 1 kutu maske 10 TL’den 30-40 TL’ye çıkarken filtreli maskelerin 5-10 TL olan fiyatları da ciddi artış gösterdi. 
HASTANELER DE SIKINTILI
Fiyat yüksekliğine rağmen stokçu zihniyet nedeniyle maske temininde de ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Hastanelerin bile maske temininde ciddi sıkıntı yaşayıp daha önce kutusunu 4-5 TL’ye aldıkları maskeleri 20 TL’den almak durumunda kaldığı ifade ediliyor. Çin’in Türkiye’den 300 milyon adetlik  siparişi olduğunu belirten sektör temsilcileri,  kısa vadede fiyatların düşmesini beklemiyor.
BU BİR FIRSATÇILIKTIR
3 katlı maskelerin piyasada en çok tutulan maske olduğunu belirten sektör temsilcileri, “Talebe yetişmek kolay değil. İnsanlar ‘evde bulunsun lazım olur’ diye ya da ‘fiyatı çok artacakmış’ diyerek maske temini yoluna gidiyor. Arz talep dengesinin bozulmasından dolayı fiyatlarda artış yaşanıyor” ifadelerini kullanıyor. Maske fiyatlarının internette en az 3-4 kat zamlandığını vurgulayan vatandaşlar ise bunu fırsatçılık olarak değerlendiriyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.