Memur maaş zammını bordro yakarak protesto ettiler

Memur maaş zammını bordro yakarak protesto ettiler

Türkiye Kamu-Sen üyeleri, Yozgat, Kırşehir, Sivas, Kayseri ve Konya'da 2020 yılı memur maaş zammını protesto için bordro yaktı. 

Memurlar ekonomik ateşin ortasına atıldı

Türkiye Kamu-Sen Konya Temsilciliği, 2020 yılı için geçerli olan memur maaş zamlarını protesto etti. Konya Vergi Dairesi önünde gerçekleştirilen protestoda 2020 yılının ilk maaş bordroları yakılarak, memura yapılan maaş zamlarının enflasyonun gerisinde olduğu belirtilerek tepki gösterildi

“Memurlar ortalama 160 TL, emekliler ise 100 TL zamla 6 ay boyunca idare etmek zorunda kalacaklardır” diyen Türkiye Kamu-Sen Konya Temsilcisi Veli Doğrul, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in açıkladığı enflasyon rakamlarını örnek vererek bu zam oranlarının kabul edilemez olduğunu söyledi. TÜİK’in resmi rakamlarına göre geçtiğimiz yıl gıda fiyatları ortalama yüzde 10,9; mutfak tüpüne yüzde 17,6, doğalgaza yüzde 22, elektriğe yüzde 18,3 zam yapılırken, memur maaşlarına yüzde 4 zam yapıldığını hatırlatan Doğrul, şöyle devam etti, “Memur maaşları enflasyonun gerisinden gelmektedir. Kaldı ki, bu oran TÜİK’in enflasyon sepetindeki, çoğunu halkın tüketmediği 418 madde 895 çeşit ürünün ortalama artışını göstermektedir. TÜİK’in bu rakamları aldığı yerleri doğrusu merak ediyoruz. Eğer TÜİK’in rakamları gerçekse TÜİK bir market açsın, hepimiz oradan alışveriş yapalım, bizim de enflasyonumuz TÜİK’in enflasyonu ile eşitlensin. Yeniden değerleme oranları yüzde 22,58 olarak belirlenirken memur maaşlarına yüzde 4+4 zam yapmak hangi vicdanla, hangi adalet anlayışıyla bağdaşır? Gerçekler ortadayken çocuk parası, aile yardımı, doğum, ölüm yardımları, ek ödemeler, ek dersler, fazla mesai ücretleri ve tazminatlara da ayrıca bir artış yapılmamıştır. Duruma bakıldığında bu yıl da maaşların eriyeceği, alım gücünün düşeceği açıktır. Toplu sözleşme tiyatrosuyla memurlarımız, 2021 yılı sonuna kadar devreden çıkarılmıştır. Memurların ekonomik ateşin ortasına atıldığı şu günlerde dahi malum konfederasyon memurların haklarını korumayı akıl edememekte, başını kuma gömmektedir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.