MTV ödemesinde merak edilen soru cevap buldu

MTV ödemesinde merak edilen soru cevap buldu
MTV ödemesi nasıl olacak? MTV ödemesini erken yapanlar artıştan etkilenecek mi? Merak edilen tüm sorular bu içerikte cevap buldu...

2023 yılında bir kereye mahsus olmak üzere ek Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenecek. Ek MTV, aracın sıfır ya da trafiğe kayıtlı olması farketmeksizin, tüm araçlara uygulanacak. Peki Motorlu Taşıtlar Vergisini erken ödeyen artıştan etkilenecek mi? İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel merak edilen soruyu yorumladı.

Buna göre Ertemel, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Hazine ve Maliye Bakanlığı’mız yeni tescil edilecek ve mevcutta kayıtlı tüm motorlu araçlara 1 defaya mahsus uygulanmak üzere 2 kat MTV tahsil edileceğini açıkladı. Yani temmuz ve önümüzdeki ocak ayında tahsil edilecek MTV tek sefere mahsus iki katı olarak tahsil edilecek.

Karar henüz çok yeni olduğu için ödeme yöntemleri, taksit imkanı veya hangi taşıtları kapsayacağına dair ek bilgi elimizde olmadığından net yorumlamak yanlış olacaktır.

Şu an için anlaşılan tüm motorlu taşıtların yani kara, hava ve deniz taşıtlarını da kapsayarak motorlu taşıtlar vergisinin bir sefere mahsus temmuz ve ocak ayı için iki katı ödeneceği yönünde. Yapılacak bu uygulamanın detayları henüz açıklanmamasına karşın, sonuçlarına dair bazı spekülasyonlar basın ve sosyal medya aracılığı ile paylaşılıyor.

Oluşturulan bütçeler açısından finansal noksanları gidermek açısından ek kaynak ihtiyacı kaçınılmaz oluyor. Otomobildeki fiyat artışlarının önemli sebeplerinden bir tanesi olan ÖTV’ye artış yapılmaktansa hem planlanan bütçeye kaynak olması hem de vatandaşlarımıza çok daha minimal ek gider oluşturması açısından MTV de bir defaya mahsus iki katı tahsilat uygulamasına gidilmiş olabileceği kanaatindeyiz.

Kararın ek bilgileri paylaşıldıkça, detaylarını görerek daha sağlıklı yorum yapmak mümkün olacaktır.

Hesaplama nasıl olacak?
Fiat Egea baz paket 1.4 benzinli otomobil için yasal MTV tutarı temmuz ve ocak ayları için 3.683 TL. Şimdilik ek bilgiler gelmeden bu tutarın iki katı olarak tahsil edileceğini söyleyebiliriz. Bu daha yüksek MTV dilimine giren otomobiller için daha yüksek olacak ve yine iki katı hesaplanacak.

MTV ödemesini karar açıklanmadan ödeyenler, iki kat ödemenin usulleri, sunulacak ise taksit imkanı gibi detaylar mutlaka önümüzdeki birkaç gün içinde Bakanlığımızca paylaşılacaktır.”

Kaynak:VELİ SÖYLEMEZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum