Vergi artışları pazarda yangın çıkartacak

Vergi artışları pazarda yangın çıkartacak
Akaryakıt zamlarının ardından bu hafta itibarıyla yaş sebze ve meyve ile kuru gıda fiyatlarında en az yüzde 20 oranında artış yaşanabileceğini öngörüldü.

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan ise yaş sebze ve meyve fiyatlarında asıl belirleyici olanın tarımsal üretim olduğunu, sahadan aldıkları bilgilere göre bu yıl rekoltede ciddi bir sorun olmadığını, dolayısıyla üretimi artacak ürünlerde fiyatların da gevşeyeceğini söyledi.

Tavşan, bir litre mazotun illere göre değişmekle birlikte 33 lirayı aşmasının sadece nakliye giderlerini değil, tarımsal üretimin tüm aşamalarında maliyetlerde sert artışa neden olacağına dikkat çekti ve şöyle dedi:

“Mazot sadece bizim nakliye giderlerimizi değil, tarımsal üretimin her safhasında aşama aşama kullanılıyor. Dolayısıyla maliyetlere ciddi tesiri olacak bu durum kaçınılmaz olarak sebze ve meyve fiyatlarını da artıracak.”

Toptan gıda tarafına gerginlik hakim
KDV oranlarındaki 2 puanlık artıştan ziyade fiyatlara asıl etki edecek gelişmenin akaryakıttaki ÖTV’nin artırılması olduğuna dikkat çeken Mustafa Karlı ise, Tavşan ile benzer şekilde yüzde 20 oranına işaret etti ve “Nakliye bizim için ciddi bir maliyet. Akaryakıttaki artış oranı satılan ürünlere de aynı oranda etki ediyor. Bu hafta içinde yeni fiyat geçişleri de netleşecektir” dedi.

Karlı ayrıca, “KDV’si yüzde 1 olan temel gıdadaki vergi oranı değişmedi ama diğer tüm ürünlerdeki vergi artınca fiyatlar da yükseldi. Bunda vergideki artış kadar döviz kurundaki yeni rekorlar da etkili oluyor. Zaten kısıtlı mal veriliyor. Toptan gıda tarafından mevcut ortam gergin biraz” değerlendirmesinde bulundu.

‘Vergi ve kur, en yüksek enflasyonu yaşatacak’
Perakende gıda fiyatlarında yaşanan fiyat artışları yalnızca vergi oranlarındaki artış nedeniyle değil, döviz kurunda görülen yeni rekor seviyeler ve temmuz ayı itibarıyla asgari ücrete yapılan ara zammın etkisiyle artan işçilik giderleri nedeniyle de artıyor.

Erdal Tüfekçi ayrıca maliyetleri artırdığı için perakende satış fiyatlarına da etkileyen tüm bu faktörlere atıfta bulunarak, “Temmuz ayının en yüksek enflasyonun gerçekleştiği ay olmasını bekliyoruz” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum