Yem fiyatları üreticiyi memnun etmedi

Yem fiyatları üreticiyi memnun etmedi

Yem fiyatlarının geçtiğimiz Aralık ayında yeniden yükselişe geçmesine tepki gösteren et üreticileri, “Yem ve saman fiyatlarında ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Bugün sanki Türkiye’nin hiçbir yerinde saman yokmuş gibi davranılıyor” dedi

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği’nin verilerine göre, geçtiğimiz Aralık ayında bütün yem çeşitlerinde fiyat artışı gerçekleşti.

Verilere göre, fiyatlar Ekim ayında düşerken, Kasım ayında bir değişim olmadı. Ancak Aralık ayında, etlik piliç yemi 110 lira, besi yemi 140 lira arttı. Yem sektörünün 2020 yılına yönelik beklentisinin istikrar olduğunu belirten Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ülkü Karakuş, “Ekonomik dalgalanma, yüksek kur ve maliyet artışları 2019’da yem sektörüne zorluk yaşattı. Yem sanayisinin hayvansal üretimin ayrılmaz bir parçası olduğu düşünüldüğünde, hayvancılık konusundaki yapısal sorunların çözüme kavuşturulması yem sanayisinin de önünü açacaktır. Kırmızı et ve kasaplık hayvan ithalatının yapılmaması gerekir” ifadelerini kullandı. Artan yem fiyatlarına tepki gösteren et üreticileri, “Et fiyatları geçen yılki fiyata gelemedi ama yem fiyatlarına fahiş oranda zam yapılıyor. Yem ve saman fiyatlarında ciddi anlamda problem yaşıyoruz. Bugün sanki Türkiye’nin hiçbir yerinde saman yokmuş gibi davranılıyor. Yükselen saman, yem ve kepek fiyatlarının denetlenmesi lazım. Geçtiğimiz dönemlerde yükselen soğan fiyatlarının üzerine nasıl gidildiyse bu konunun da üzerine gidilmeli. Önceden kimsenin dönüp bakmadığı saman bugün ateş pahası oldu” şeklinde görüş belirttiler.

Fatih TALAYHAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.