Çöl tozları Konya'yı da vuracak! Hayatı olumsuz etkileyecek

Çöl tozları Konya'yı da vuracak! Hayatı olumsuz etkileyecek
Meteoroloji Uzman Fevzi Burak Tekin, Afrika’nın kuzeyi ile Suriye üzerinden gelecek çöl tozları nedeniyle hava kalitesinde düşme ve görüş mesafesinde azalma beklendiğini belirterek, vatandaşları uyardı.

Konya dahil olmak üzere İç Anadolu bölgesinde toz taşınımı kendini göstermesi bekleniyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nde görev yapan Hava Tahmin Uzmanı Fevzi Burak Tekin, Türkiye’nin önümüzdeki cuma günü ve cumartesi günü Afrika’nın kuzeyi ile Suriye üzerinden gelecek çöl tozlarının etkisi altında kalacağına dikkati çekti. Tekin, “Pazar günü sabah saatlerine kadar ülkemizde etkili olmaya devam edecek. Özellikle cuma günü Marmara, Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ile Güneydoğu Anadolu'da görülecek. Cumartesi günü ise Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da toz taşınımı kendini gösterecek” ifadesini kullandı. Çöl tozlarının özellikle Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da kuvvetli olacağını söyleyen Tekin, hava kalitesinde düşme, görüş mesafesinde azalma gibi olumsuzluklara karşı vatandaşları da uyardı.

aw200541-02.jpg

Türkiye yeni yağışlı sistemin içine girecek
Önümüzdeki cuma günü ile hafta sonunda Orta Akdeniz’den Türkiye’ye yeni yağışlı sistemin geleceğini vurgulayan Tekin, şunları kaydetti:
“Bu yağışlı sistem cuma günü Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz ile Doğu Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda kendini gösterecek. Cumartesi günü ise Mersin dışında tüm yurtta yağış bekliyoruz. Pazar günü ise ülkemizin kuzey kısımları dışında diğer yerlerinde sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışları göreceğiz. Özellikle cumartesi günü yağışların Marmara'nın doğusu, İç Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı ve Orta Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde kuvvetli olmasını tahmin etmekteyiz. Kuvvetli yağışların sebep olabileceği ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı vatandaşlarımızı uyarmak isteriz.”
Yurdun Ege ve iç batı bölgelerinde şiddetli fırtına bekleniyor
Orta Akdeniz üzerinden gelecek yeni yağışlı sistem ile yurdun batı kesimlerinde şiddetli fırtına beklendiği uyarısında bulunan Tekin, “Cuma günü Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden, Batı Akdeniz ile İç Anadolu'nun güneybatısında güneyli yönlerden kuvvetli, yer yer fırtına şeklinde esecek. Saatte zamanla hızımız 80 kilometre saate çıkabilir. Fırtınaya karşı vatandaşlarımızın tedbirli olmalarını istemekteyiz” diye konuştu.
Denizlerdeki fırtınaya karşı tedbirli olunmalı
Tekin, denizlerde de fırtınaya karşı uyarıda bulunarak, “Bu yeni gelen sistemle birlikte denizlerimizde de fırtına söz konusu. Özellikle cuma ve cumartesi günü Batı Karadeniz, Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'de fırtına şeklinde esecek. Fırtınaya karşı da denizcilerimizin tedbirli olmalarını istiyoruz” ifadesini kullandı.

Kaynak:İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.