Kadınlar dikkat! Anne olmanın yaşı ilerledikçe bu sorunlar baş gösteriyor

Kadınlar dikkat! Anne olmanın yaşı ilerledikçe bu sorunlar baş gösteriyor
Prof. Dr. Akça, katılımcıları tedavi süreçleri hakkında bilgilendirdi. Anne olma yaşının ilerledikçe down sendromu ihtimalinin de arttığını belirtti.

Meram Down Sendromlu Bireyler Yaşam Destek Merkezi DOSD Meram’ın aile seminerlerinin Mayıs ayı konuğu NEÜ Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Akça oldu. Seminerinde downsendromu hakkında detaylı açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Akça, yaşanabilecek rahatsızlıklar karşısında izlenen süreç hakkında da ailelere bilgi sundu. NEÜ Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Akça, Meram Down Sendromlu Bireyler Yaşam Destek Merkezi DOSD Meram’ın periyodik olarak gerçekleştirdiği aile seminerlerinin Mayıs ayı konuğu oldu.

“ANNE OLMA YAŞI ARTTIKÇA ÇOCUĞUN DOWN SENDROMLU OLMA İHTİMALİ DE ARTIYOR”

Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Nail Güner, DOSD Meram Dernek Başkanı Mehmet Munlafalıoğlu, downsendromlu bireylerin aileleri ve üniversite öğrencilerinin katıldığı seminere down sendromu hakkında genel açıklamalarda bulunarak başlayan Prof. Dr. Akça, katılımcıları tedavi süreçleri hakkında bilgilendirdi. Anne olma yaşının ilerledikçe downsendromu ihtimalinin de arttığını belirten Prof. Dr. Akça, 20 yaşındaki bir annenin çocuğunundown sendromlu olma ihtimali2 binde 1 iken, 49 yaşındaki bir anne için bu ihtimalin10’da 1’e bire kadar yükseldiğine dikkat çekti.

6.jpg

“DOWN SENDROMLU BİREYLER, HER DÖNEMDE YAŞITLARINDAN GERİ KALIYOR”

Downsendromu tanısının nasıl konduğuna dair bilgilendirmelerde de bulunan Prof. Dr. Ömer Faruk Akça, bu noktada pek çok yöntem uygulandığından söz etti ve uygulamaların detaylarını anlattı. Downsendromlu çocuklarda görülen zihinsel ve bedensel gelişim geriliğinin detaylarını anlatan Prof. Dr. Akça, ayrıca şu görüşlere yer verdi; “Down sendromlu çocuklar ve bireyler her dönemlerinde yaşıtlarından geri kalıyorlar. ‘Dikkat eksikliği, otizm, hiperaktivite, depresyon, davranış problemleri, demas’ gibi psikiyatrik problemlerde normal insanlardan daha sık görülüyor.” Ailelerin en çok endişe ettikleri konulardan birinin ilaç kullanımı olduğunu belirten Prof. Dr. Akça, bu endişeleri giderecek bilgilendirmelerde bulundu.

8.jpg

PROF. DR. AKÇA; “DOSD, DOWN SENDROMLULAR VE AİLELER İÇİN ÇOK KIYMETLİ HİZMETLER VERİYOR”

Seminerinde Meram Down Sendromlu Bireyler Yaşam Destek Merkezi DOSD Meram’ın şehir ve özel bireyler için çok güzel ve önemli bir hizmet olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Ömer Faruk Akça, konuşmasını şöyle sürdürdü; “DOSD’u ilk öğrendiğimde çok hoşuma gitti. Down sendromlu çocuklarımızın, gençlerimizin ve bireylerimizin böyle bir merkeze sahip olması, burada böyle programların yapılması, böyle imkanlarının olması çok çok önemli. Programlarını ben de yakından takip ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” Seminerin sonunda Dernek Başkanı Munlafalıoğlu günün anısına Prof. Dr. Akşa’yaplaket takdim etti.

Kaynak:BBN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.