Ölüm çemberinde 30 Türk var

Ölüm çemberinde 30 Türk var

Ölümün kol gezdiği Çin’de 6 bin civarında Türk yaşıyor

Türkiye Gazetesi'nden Osman Sağırlı'nın haberine göre, karantinaya alınan Vuhan şehrinde ise 30 Türk vatandaşı tecrit edilmiş durumda. Pekin Büyükelçiliği ile tahliyeler konusunda irtibat hâlinde olduklarını belirten Vuhan Üniversitesindeki Türk öğrenci Cem Nalbantoğlu, karantina süresinin 3 ayı bulabileceğini belirterek, “Kampüs içindeyiz, dışarı çıkmamız yasak. 3 ay boyunca burada kalmak istemiyoruz. Durum çok sıkıntılı, ne olacağı belli değil, daha fazla tedbir alınması şart. Her geçen gün ölü sayısı da artıyor. Virüsün kuluçka süresi 2 hafta. Türkiye’nin bizi transfer etmesini ve 2 hafta gözlemlemesini talep ediyoruz. Bürokratik sebeplerle gecikme olacağının da farkındayız. Şimdilik sağlık olarak bir sıkıntımız yok. Günlük testlerimizi oluyoruz, bağışıklık güçlendirici ilaçlar alıyoruz, olabildiğince dengeli beslenmeye çalışıyoruz. İnsanlar hayli tedirgin, acilen aşı bulunmasını bekliyoruz. Bunun dışında günlük hayatta insanlar çok fazla stok yapmaya başladı. Kentte yaşayan Türkler de kendi arasında koordine olarak birbirlerine maske ve gıda takviyesi yapıyor” ifadelerini kullandı.
Vuhan’da yaşayan İngilizce öğretmeni Burcu Öner ise kent genelinde hayatın durduğunu belirterek, “Marketler dâhil olmak üzere yiyecek temin edilecek hiçbir yer yok. Kentte su siparişleri bile durdurulmuş durumdaydı. Sokağa çıkmak ve şehirden ayrılmak yasak. Güvenlik güçleri giriş çıkışları kapattı. Dışarıda maske kullanıyoruz, eldivenle dolaşıyoruz. Bir yere dokunduğumuzda da ellerimizi yıkıyoruz” dedi.
Yönetimin virüsle ilgili daha önceden bir uyarı yapmadığını belirten Öner, “Bu, Çin’in başına ilk defa gelmiyor. Daha öncede SARS’tan dolayı hayatını kaybedenler oldu. 3-4 ay önce de bu virüs vardı ancak insanlar normal bir grip salgını var diye geçiştirdiler. Ben de bir
akciğer hastalığı geçirdim. 9 gün boyunca hastanede yattım. Panik oluşmasın diye söylemek istemediler diye düşünüyorum. Şu anda iş çığırından çıktı. Karantina ortamı uzun sürerse insanlar Vuhan’dan kaçmaya çalışacaktır” diye konuştu.
Yüksek lisans öğrencisi Hasan Topali da “Dışarıda gözlük ve maske takıyorum. Halkta bir tedirginlik var. Bazı insanlar aşırı tepki gösterip marketlere saldırı durumuna geçti” diye konuştu.
Çin'de durum çok ciddi
60 milyon kişinin karantina altında olduğu Çin’de koronavirüs tahminlerin çok ötesinde hızla yayılmaya devam ediyor. Kısa sürede 17 ülkeye yayılan virüs yüzünden önceki gün Çin’de 81 kişi hayatını kaybetmişti. Dün itibarıyla ölü sayısı 106’ya yükseldi. Sadece Vuhan’da 100 bin vaka ve 1.500’ün üzerinde ölü olduğu iddiaları bir yana hastanede yatanların durumu pek de iç açıcı değil. Çin’in resmî verilerine göre ülke genelinde 757 ciddi, 140 da kritik vaka var. Çin’in Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi sorumlusu Zeng Guang, “Virüs Vuhan’da çok hızla yayıldı, çünkü soğuk algınlığı olarak görüldü. SARS ile karşılaştırıldığında, yeni koronavirüs daha ‘kurnaz’” diye konuştu.
Koca: "Ambulans uçak göndereceğiz"
Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’deki Türk vatandaşlarıyla ilgili olarak, “Pekin Büyükelçiliğine 25 başvuru oldu. Bu sayı 30-35 kişi olacak gibi. Bir ambulans uçağıyla getirmekten yanayız. Şu an için hiçbir vatandaşımızın hasta olmadığını biliyoruz. Deneyimli uzman ekibimizi özel uçakla gönderip tetkiklerini yapıp getirmek istiyoruz” dedi.
Koca, Çin’den gelen ve izole bir ortamda kontrolden geçirilen kafileden bir kişinin H1N1 hastası olduğunun anlaşıldığını belirterek, “Bugüne kadar korona virüsü olan hiçbir vakamız olmadı” diye konuştu.
Çin'deki durum ise şu şekilde:
"Hubei (Vuhan dâhil): 2.714 vaka, 100 ölüm 563 ciddi, 127 kritik
Guangdong: 207 vaka 20 ciddi, 6 kritik
Zhejiang: 173 vaka, 31 ciddi
Chongqing: 132 vaka, 13 ciddi, 3 kritik
Hunan: 143 vaka, 31 ciddi
Pekin: 91 vaka 1 ölüm
Şanghay: 66 vaka, 1 ölüm, 2 kritik
Henan: 168 vaka, 1 ölüm, 30 kritik
Sichuan: 90 vaka, 2 kritik
Shandong: 95 vaka
Guangxi : 51 vaka, 5 ciddi
Jiangxi: 72 vaka, 7 ciddi
Fujian: 73 vaka, 5 ciddi, 2 kritik
Jiangsu: 70 vaka, 1 ciddi
Hainan: 40 vaka, 1ölüm, 5 ciddi
Liaoning: 30 vaka, 14 ciddi
Tianjin: 24 vaka, 17 ciddi
Shaanxi: 46 vaka
Yunnan: 44 vaka, 5 ciddi
Heilongjiang: 30 vaka 1 ölüm, 3 ciddi
Guizhou: 9 vaka, 1 ciddi
Jilin: 8 vaka
Sincan: 10 vaka, 2 ciddi
Ningxia: 11 vaka
Hebei: 33 vaka, 1 ölüm
Gansu: 19 vaka, 4 ciddi
Shanxi: 20 vaka
İç Moğolistan: 15 vaka
Çinghay: 6 vaka
Ölüm oranı yüzde 3
Kesinleşmiş vaka sayısı 4 bin 673
Virüsün kuluçka süresi 3 ila 7 gün

Virüs SARS ile yüzde 85 benzerlik taşıyor.
Hastalığa bağlı ölüm oranı yüzde 3’ün altında".

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.