Siyasilerden emekli amirallerin ‘bildirisine' sert tepki

Siyasilerden emekli amirallerin ‘bildirisine' sert tepki

TBMM Başkanı Şentop ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay başta olmak üzere siyasiler, emekli amirallerin yayımladığı 'darbe çağrışımlı bildiriye' sert tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Haddinizi bilin

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Twitter'dan yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Mezarlıkta ıslık çalan korkaklar misali, Millet İradesini ve Recep Tayyip Erdoğan’ın dik duruşunu hazmedemeyen darbe seviciler demokratik kurumlara, seçilmişlere ve de Türk Silahlı Kuvvetlerine ayar verme hadsizliğinde bulunmuşlar... Haddinizi bilin.

 

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU: "RÜTBESİNİ ÜNİFORMASINI SİYASET MALZEMESİ YAPMAYANLARI DAİMA ŞÜKRANLA YAD EDERİZ"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu demokrasiye, devlete ve millete sadakatle bağlı, rütbesini, üniformasını siyaset malzemesi yapmayanları daima şükranla yad edeceklerini bildirdi.

 

Bakan Soylu, Twitter'dan yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Büyük Türk milleti üniformaya aşıktır. Üniformayı taşımak şereftir. O şerefi emekli olduktan sonra taşımak daha büyük şereftir. Demokrasiye, devlete ve millete sadakatle bağlı, rütbesini üniformasını siyaset malzemesi yapmayanları daima şükranla yad ederiz... Ya diğerleri..."

 

HAMZA DAĞ: SİYASETE BALANS AYARI VERME DÖNEMİNİZ BİTTİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, siyasete balans ayarı verme döneminin bittiğini vurgulayarak "O özlediğiniz eski Türkiye geride kaldı." ifadesini kullandı.

 

Dağ, Twitter'dan yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "103 emekli amiral, Kanal İstanbul ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi konusunda ortak bir bildiri yayınlamışlar. O özlediğiniz eski Türkiye geride kaldı. Siyasete balans ayarı verme döneminiz bitti. Villalarınızda yeni Türkiye'yi izlemeye devam edin..."

ÇELİK: SEÇİLMİŞ SİYASİ İRADEYE YÖNELİK KULLANILAN BU İLKEL DİLİ KINIYORUZ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, bazı emekli amirallerin geçmişteki kötü ve çirkin olayları hatırlatan bir yöntem ve üslupla bildiri yayınlamasının kabul edilemez olduğunu belirterek "Seçilmiş siyasi iradeye yönelik kullanılan bu ilkel dili kınıyoruz." ifadesini kullandı.

 

Çelik, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Bazı emekli amirallerin geçmişteki kötü ve çirkin olayları hatırlatan bir yöntem ve üslupla bildiri yayınlaması kabul edilemez. Bu yöntem ve üslubun siyasi hayatımızda neye karşılık geldiği bellidir." dedi.

 

Bir dönem taşıdıkları üniformayı ve sıfatları istismar eden bu kişilerin açıklamasının yok hükmünde olduğunu vurgulayan Çelik, "Bu yaptıkları hem milli iradeye hem de bir dönem taşıdıkları üniformaya saygısızlıktır. Bu, vesayet özlemiyle tutuşan bir zihniyetin canlı olduğunun da kanıtıdır." değerlendirmesinde bulundu.

 

Doğu Akdeniz'de hak ve menfaatleri için güçlü bir mücadele verirken birtakım emekli askerin suni gündemler üretmek suretiyle Mavi Vatan mücadelesini yürüten Cumhurbaşkanlığı makamını ve Hükümeti hedef almasına en güçlü cevapları vermeye devam edeceklerine vurgu yapan Çelik, şunları kaydetti:

 

"Seçilmiş siyasi iradeye yönelik kullanılan bu ilkel dili kınıyoruz. Kaldı ki Mavi Vatan'da mücadele veren ordunun başkomutanını cephe gerisinde hedefe koymanın askeri terminolojideki karşılığı da bellidir. Bu zihniyetle siyasi ve hukuki mücadelemiz sürecektir. Bugüne kadar aziz milletimizin karşısında kendisinde bir güç vehmeden her türlü vesayet odağına gereken ders verilmiştir, verilmeye de devam edilecektir.

 

Deniz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anarak cumhuriyete, demokrasiye, vatana ve Mavi Vatan'a sonuna kadar sahip çıkacağımıza söz veriyoruz."

 

TBMM BAŞKANI ŞENTOP EMEKLİ AMİRALLERİN "DARBE ÇAĞRIŞIMLI BİLDİRİSİNE" TEPKİ GÖSTERDİ

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, bazı emekli amirallerin yayımladığı bildiriye tepki göstererek "Yıllardır içeride, dışarıda vatan ve millet düşmanlarıyla cephe cephe amansız bir mücadele sürerken ortalıkta gözükmeyen emekliler, kendi uydurdukları gündemlerle kaos simsarlığı üstlenmişler." dedi.

 

Şentop, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Yıllardır içeride, dışarıda vatan ve millet düşmanlarıyla cephe cephe amansız bir mücadele sürerken ortalıkta gözükmeyen emekliler, kendi uydurdukları gündemlerle kaos simsarlığı üstlenmişler; belli. Kahraman milletimiz 15 Temmuz'da sadece FETÖ'cü darbecileri değil, aynı kaynaktan beslendiğini bildiğimiz bütün darbe sevdalılarını da toprağa gömdü. Düşünce açıklama başka, darbe çağrışımlı bildiri hazırlamak başka." ifadeleriyle söz konusu bildiriye tepki gösterdi.

KURTULMUŞ: O DEVİRLER GERİDE KALDI! HADDİNİZİ BİLİN

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, eski Türkiye sevdalısı, vesayetçi, kendisini milli iradenin üstünde gören zihniyetin bazı temsilcilerinin, yayınladıkları sözde bildiri ile siyasete akıl, millete ayar vermeye çalıştıklarını bildirdi.

 

Kurtulmuş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

 

"Eski Türkiye sevdalısı, vesayetçi, kendisini milli iradenin üstünde gören zihniyetin bazı temsilcileri yayınladıkları sözde bildiri ile siyasete akıl, millete ayar vermeye çalışıyorlar. O devirler geride kaldı! Haddinizi bilin! İçinize sinmese de şunu çok iyi anlayın ki; bu millet, vatanı da mavi vatanı da demokrasiyi de milli iradeyi de bedelini ödeyerek korumuştur ve koruyacaktır."

 

ALTUN: "VESAYETÇİLER BİR DAHA ASLA DEMOKRASİMİZE ZARAR VEREMEYECEK"

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, vesayetçilerin bir daha asla demokrasiye zarar veremeyeceğini bildirdi.

Altun, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Neymiş, birkaç emekli amiral bir araya gelip bir 'bildiri' yazmışlar. 5. kol unsurları da hemen heyecanlanmış. Oturun oturduğunuz yerde." ifadelerini kullanarak şunları kaydetti: "O Türkiye eskide kaldı! Bu millet 15 Temmuz’da darbe heveslilerini nasıl tepelediğini dosta düşmana gösterdi. Haddinizi bilin! Siz kimsiniz? Ne hakla milli iradenin meşru temsilcilerine parmak sallıyorsunuz? Türkiye bir hukuk devletidir. Bunu asla unutmayın. Vesayetçiler bir daha asla demokrasimize zarar veremeyecek. Dış güçlerin ezik piyonları büyüyen, güçlenen Türkiye'nin önünü kesemeyecek!"

 

-*/-*/-*/-/

 

İşte 103 Emekli Amiral'in yaptığı o açıklama:

 

"Yüce Türk Milletine,

 

Son zamanlarda gerek Kanal İstanbul, gerekse Uluslararası Antlaşmaların iptali yetkisi kapsamında Montrö Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması endişe ile karşılanmaktadır.

 

Türk Boğazları, dünyanın en önemli suyollarından biri olup, tarih boyunca çok uluslu antlaşmalara göre yönetilmiştir. Bu antlaşmaların sonuncusu ve Türkiye’nin haklarını en iyi şekilde koruyan Montrö; sadece Türk Boğazlarından geçişi düzenleyen bir sözleşme değil, Türkiye’ye İstanbul, Çanakkale, Marmara Denizi ve Boğazlardaki tam egemenlik haklarını geri kazandıran, Lozan Barış Antlaşmasını tamamlayan büyük bir diplomasi zaferidir. Montrö, Karadeniz’e kıyıdaş ülkelerin güvenliğinin temel belgesi olup Karadeniz’i barış denizi yapan sözleşmedir. Montrö, Türkiye’nin herhangi bir savaşta, savaşan taraflardan birinin yanında istemeden savaşa girmesini önleyen bir sözleşmedir. Montrö, Türkiye’nin II. Dünya Savaşında tarafsızlığını korumasına imkân yaratmıştır. Bu ve benzeri nedenlerle, Türkiye’nin bekasında önemli bir yer tutan Montrö Sözleşmesinin tartışma konusu yapılmasına/masaya gelmesine neden olabilecek her türlü söylem ve eylemden kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz.

 

Diğer taraftan; son günlerde basında ve sosyal medyada yer alan kabul edilemez nitelikteki bazı görüntüler, haber ve tartışmalar ömrünü bu mesleğe adamış bizler için çok derin bir üzüntü kaynağı olmuştur. TSK ve özellikle Deniz Kuvvetlerimiz son yıllarda; çok bilinçli bir FETÖ saldırısı yaşamış ve çok değerli kadrolarını bu hain kumpaslara kurban vermiştir. Bu kumpaslardan çıkarılacak en önemli ders; TSK’nin, anayasanın değişmez, değiştirilmesi teklif edilemez temel değerlerini titizlikle sürdürmesi zaruretidir.

 

Bu gerekçelerle, TSK ve Deniz Kuvvetlerimizi bu değerlerin dışına çıkmış, Atatürk'ün çizdiği çağdaş rotadan uzaklaşmış gösterme çabalarını kınıyor ve tüm varlığımızla karşı çıkıyoruz. Aksi halde, Türkiye Cumhuriyeti, tarihte örnekleri olan, bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama risk ve tehdidi ile karşılaşabilecektir.

 

Türk Milletinin bağrından çıkan şanlı bir geçmişe sahip, Ana ve Mavi Vatan’ın koruyucusu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personelinin Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda yetiştirilmesi elzemdir. Ülkemizin her köşesinde denizde, karada, havada, iç güvenlik bölgesinde ve sınır ötesinde fedakârca görev yapan, Mavi Vatandaki hak ve menfaatlerimizin korunması için Atatürk’ün gösterdiği yolda canla başla çalışan cefakâr Türk Denizcilerimizin yanındayız.

 

04 Nisan 2021

 

Deniz Şehitlerimizi anarak Saygıyla duyururuz."

 

KATILAN EMEKLİ AMİRALLER

 

1. E. Amiral Ergun MENGİ

 

2. E. Amiral Alaettin SEVİM

 

3. E. Amiral Nazif ÖZDAĞDEVİREN

 

4. E. Amiral Işık BİREN

 

5. E. Amiral Ahmet ŞENOL

 

6. E. Amiral Hasan HOŞGİT

 

7. E. Amiral Vedat ERSİN

 

8. E. Amiral Metin AÇIMUZ

 

9. E. Amiral Atilla KEZEK

 

10.E. Amiral Nurhan KAHYAOĞLU

 

11.E.Amiral Önder ÇELEBİ

 

12.E.Amiral Metin POYRAZLAR

 

13.E.Amiral Mücahit ŞİŞLİOĞLU

 

14.E.Amiral Engin BAYKAL

 

15.E.Amiral Hüseyin ÇİFTÇİ

 

16.E.Amiral Atilla KIYAT

 

17.E.Amiral Vehbi ALPMAN

 

18.E.Amiral Celal PARLAKOĞLU

 

19.E.Amiral Mustafa Ekmel ÖZDENGİL

 

20.E.Amiral Serdar DÜLGER

 

21.E.Amiral Abdullah METE

 

22.E.Amiral Ertan DEMİRTAŞ

 

23.E Amiral Orhun ÖZDEMİR

 

24.E.Amiral Ersin GÜLER

 

25.E.Amiral Nadir KINAY

 

26.E.Amiral Hüseyin HOŞGİT

 

27.E Amiral İlker GÜVEN

 

28.E.Amiral Baha EREN

 

29.E.Amiral Abdullah GAVREMOĞLU

 

30.E.Amiral Şükrü BOZOĞLU

 

31.E.Amiral Hakan ERCAN

 

32.E.Amiral Mesut ÖZEL

 

33.E.Amiral Taner EZGÜ

 

34.E.Amiral İbrahim AKIN

 

35.E.Amiral Ömer AKDAĞLI

 

36.E.Amiral Mehmet OTUZBİROĞLU

 

37.E.Amiral Taner BALKIŞ

 

38.E.Amiral İzzet ARTUNÇ

 

39.E.Amiral Hakan ERAYDIN

 

40.E.Amiral Mehmet Ali ÇINAR

 

41.E.Amiral Deniz DAĞLILAR

 

42.E.Amiral Yalçın ERTUNA

 

43.E.Amiral Türker ERTÜRK

 

44.E.Amiral Aydın CANEL

 

45.E.Amiral Sami ÖRGÜÇ

 

46.E.Amiral Yalçın KAVUKÇUOĞLU

 

47.E.Amiral Nazım ÇUBUKÇU

 

48.E.Amiral Ahmet AKSOY

 

49.E.Amiral Can ERENOĞLU

 

50.E.Amiral Doğan HACİPOĞLU

 

51.E.Amiral Abdullah AKGÜL

 

52.E.Amiral Aziz ÖZTÜRK

 

53.E.Amiral A.Serdar AKINSEL

 

53.E.Amiral İlker GÜVEN

 

54.E.Amiral Mustafa İPTEŞ

 

55.E.Amiral Caner BENER

 

56.E.Amiral Nejat BERKSUN

 

57.E.Amiral Kadir SAĞDIÇ

 

58.E.Amiral Tayfun TANSAN

 

59.E.Amiral İskender YILDIRIM

 

60.E.Amiral Ali Yüksel ÖNEL

 

61.E.Amiral Uğur YİĞİT

 

62.E.Amiral Mustafa ÖZBEY

 

63.E.Amiral Cem GÜRDENİZ

 

64.E.Amiral Bülent BOSTANOĞLU

 

65.E.Amiral Murat BİLGEL

 

66.E.Amiral Cengiz ALPÖZÜ

 

67.E.Amiral Serdar Okan KIRÇİÇEK

 

68.E.Amiral Tufan MİMİR

 

69.E.Amiral Turgut TUFAN

 

70.E.Amiral Turhan ÖZER

 

71.E.Amiral Alper TEZEREN

 

72.E.Amiral Mustafa ÜLTANUR

 

73.E.Amiral Ruhsar SÜMER

 

74.E.Amiral Cemal ÜREN

 

75.E.Amiral Gündüz Alp DEMİRUS

 

76.E.Amiral Deniz CORA

 

77.E.Amiral Gürkan İNAN

 

78.E.Amiral Atilla TONGUÇ

 

79.E.Amiral Mustafa KARASABUN

 

80.E.Amiral Erol YÜKSEL

 

81.E.Amiral Özbek GÜRGÜN

 

82.E.Amiral Bülent OLCAY

 

83.E.Amiral Nejat GÜLDİKEN

 

84.E.Amiral Turgay ERDAĞ

 

85.E.Amiral İsmail TAYLAN

 

86.E.Amiral Aydın GÜRÜL

 

87.E.Amiral Raif NALDEMİR

 

88.E.Amiral Numan ALANSAL

 

89.E.Amiral Tanzar DİNÇER

 

90.E.Amiral Erol ADAYENER

 

91.E.Amiral Haluk Sayın

 

92.E.Amiral Ferhat FERHANOĞLU

 

93.E.Amiral Mehmet Ali ÖZGÜVEN

 

94.E.Amiral Ali Sadi ÜNSAL

 

95.E.Amiral Doğan DENİZMEN

 

96.E.Amiral Taner AKKAYA

 

97.E.Amiral Necati KURT

 

98.E.Amiral Tayfun URAZ

 

99.E.Amiral Engin HEPER

 

100.E. Amiral Hayati Bilgiç

 

101.E. Amiral Hasan Nihat DOĞAN

 

102.E. Amiral Ömer Bayram ÇETİN

 

103.E.Amiral Mithat Kemal ALGÜL

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.