Dünyanın en eski oteli Konya’da hizmete giriyor

Dünyanın en eski oteli Konya’da hizmete giriyor
Dünyanın bilinen en eski oteli olarak lanse edilen Karatay’daki tarihi han restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte önümüzdeki günlerde hizmete girecek

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, tarihi Obruk Hanı’nın “dünyanın en eski oteli” mottosuyla hizmete açılacağını müjdeledi.

13. yüzyıldan günümüze ulaşan tarihi Obruk Hanı’nda restorasyon çalışmaları 2020 yılının başlarında başlamıştı. Büyük önem verilen ve Karatay Belediyesinin restorasyondan da öte tarihe saygı olarak gördüğü bu çalışmada tarihin izlerini bugüne en iyi şekilde taşımak amaçlandı.

OBRUK HANI’NIN ÇEVRESİ DE BİR BAŞKA OLACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Ekim 2019 tarihli imzasıyla Obruk Gölü “Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak tescil edilmişti. Karatay Belediyesi de ilçe sınırlarında yer alan bu doğal güzelliğin ve hemen yanıbaşında bulunan tarihi yapının korunarak turizme kazandırılması düşüncesini kısa sürede uygulamaya koymuştu.

6.jpg

Bu kapsamda Obruk Hanı’nda devam eden restorasyon çalışmalarımıza ilave olarak Han ve Göl çevresinde çevre düzenleme çalışmalarıyla proje çalışmaları tamamlandı. Dünyanın en eski oteli olarak lanse edilen Obruk Hanı tamamlandığında bu bölge yerli ve yabancı turistlerin uğrak alanlarından biri haline gelecek.

OBRUK HANI VE KIZÖREN OBRUĞU

Karatay ilçemizde yer alan Obruk Hanı 13. yüzyıla tarihlendirilmektedir. Bir Selçuklu eseri olan Obruk Hanı’nın yanıbaşında bir çöküntü alanından oluşan Kızören Obruğu yer almaktadır. Bu çöküntü gölü Obruk Hanı’nın tarihte hizmet verdiği dönemde su ihtiyacını karşılamıştır.

Obruk Hanı ve Kızören Obruğu, Konya’nın yaklaşık 70 km kuzeydoğusunda Konya-Aksaray güzergahından Obruk mahallesi girişinde yer almaktadır.

Kuzeydoğu Güneybatı yönünde uzanan dikdörtgen planlı bir oturum alanı üzerine inşa edilen han, güneybatı kanadında yer alan avlu ve kuzeydoğu kanadındaki kapalı/barınak bölümünden oluşur. Güneybatı cephesinin ortasında dışa taşkın bir kütle olarak yükselen taçkapı, üst çerçevesi üzerindeki dendanları ile bir kale kapısı görünümünde tasarlanmıştır; cephenin köşelerinde prizmatik birer kule yer alır. Taçkapının sivri kemerli kapı açıklığının irtibatlandığı sivri beşik tonoz örtülü derin bir giriş eyvanı vasıtasıyla dahil olunan dikdörtgen planlı avlu, iki uzun kenarı boyunca ve karşılıklı olarak yerleştirilmiş mekânlarla çevrili durumdadır. Avlunun batı kanadında yer alan ve hayli harap durumdaki kapalı/barınak bölümünün, derinlemesine doğrultuda yerleştirilmiş kare planlı ayaklarla beş şahna taksim edilmiştir; sivri beşik tonozla örtülü olduğu anlaşılan orta sahın daha geniştir.

Kızören Gölü (Kızören Obruğu), Konya’nın 70 km kuzeydoğusunda Karatay ilçesi sınırlarında yer alan karstik oluşumlu bir Obruk gölüdür. Çapı 228 metre, derinliği 171 metre olan obruğun 145 metresi suyla doludur. Gölün bulunduğu arazi 1020 metre yüksekliğindedir. Pek çok obruğun bulunduğu Obruk Platosundaki kalker blokları üzerinde yer alır. 20 metre aşağıda olan göl yüzeyi aşırı yeraltı suyu kullanımı nedeniyle daha da alçalmaktadır. Batı kenarında Selçuklu yapımı Obruk Hanı yer alan Kızören Gölü ülkemizin en büyük obruğudur.

İlgili Haberler

Kaynak:VELİ SÖYLEMEZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum