Kadim Konya küllerinden doğacak. Bayramdan sonra temel atılıyor

Kadim Konya küllerinden doğacak. Bayramdan sonra temel atılıyor
Konya’nın tarihi kent merkezini aslına uygun olarak ayağa kaldıracak ve bölgeyi turizm merkezi haline getirecek Türbe Arkası Kentsel Yenileme Projesi için ilk kazma önümüzdeki günlerde vurulacak

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Karatay Belediyesi öncülüğüyle hayata geçirilecek Türbe Arkası Kentsel Yenileme Projesi ile Konya kent merkezinde büyük bir dönüşüm ve imar çalışmasını imza atılacak.

Hazreti Mevlana’nın kabrinin de bulunduğu ve Konya’nın kalbi denilecek bölgede yapılacak çalışmalar bölgenin kimliğini baştan ayağa değiştirecek ve Mevlana civarı turizm merkezi olacak.

Toplam 24 adet yapıyı içerisine alacak projede yeni yapılar inşa ederken aynı zamanda alanda tespiti yapılan mevcut tescilli yapıları korunacak ve uygun şekilde işlevlendirilerek projeye dahil edilecek.

m3glshaebevpdjnm4w1d3rzdd2ongrwy6f8mu8sk.jpg

Eski eser statüsüne sahip olacak sanatsal ve mimari özelliklere sahip olmayan, ait oldukları dönemin karakteristiğini yansıtmayan yapıların daha nitelikli olarak ve geleneksel dokuya uygun bir kompozisyon oluşturacak şekilde taşınmaları hususunda da çalışma yapacağız. Bu yapılarla beraber proje içerisinde yer alacak otel ve butik oteller, mescitler dahil olmak üzere toplamda 24 yapının yer aldığı Mevlana Arkası Kentsel Tasarım Projesi için bayramdan sonra ilk kazma vurulacak.

Konya’nın tarihi silüetinde, turizminde ve sosyal dokusunda yeni bir çağ başlatacak özel projenin şimdiden hayırlara vesile olmasını temenni eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Aslında burada yapmaya çalıştığımız şey şu; Darü’l-Mülk Projesi kapsamında 20 farklı noktada çalışmalar yürütüyoruz. Bu proje ise bunu taçlandıracak bir iş olacak.

8ljutgixilgwtlgldde9tdohyq0pgssvr8lp9yeg.jpg

Projenin genişletilmesi, birlikte çalışma fikrinin ortaya çıkması ve bu birlikte çalışma fikrine verdiği destekten dolayı Karatay Belediye Başkanımıza özellikle teşekkür ediyorum. Konya Modeli Belediyecilik dediğimiz işte tam da bu. Aslında başlangıçta sadece bir müze etrafında da bazı işletmelerin olacağı bir yapı iken çok büyük kamulaştırma bedelleri ödenerek, alan ciddi manada geliştirildi ve baştan sona yeniden projelendirilerek adeta yeniden hayat bulan bir iş oldu” diye konuştu.

Kaynak:Mustafa KAYA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum