Karapınar'da Lavanta Festivali hazırlığı

Karapınar'da Lavanta Festivali hazırlığı
Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka, Lavanta bahçesi hasadının Temmuz ayı sonunda gerçekleşeceğini ve bir festival düzenleneceğini söyledi.

Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka, Lavanta bahçesi hasadının Temmuz ayı sonunda gerçekleşeceğini ve bir festival düzenleneceğini söyledi.
Geçtiğimiz yıl oluşturulan lavanta bahçesine yerli ve yabancı turistler büyük ilgi gösteriyor.
Başkan Yaka, zaman zaman lavanta bahçesini gelerek ziyaretçilerle sohbet ediyor. İzmirli Begüm Keçe, Aygün Keçe, Buket Yalçın, Aykut Dağdelen İzmir’e giderken Lavanta bahçesini ziyaret ettiler. Başkan Yaka ile çay içtiler.
Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka,” Önümüzdeki yıllarda bu bölgede inşallah daha da gelişeceğini ümit ediyorum. Buradaki projemizi Acıgöl, Yamaç Paraşütü, Karavan Park ve Lavanta Bahçesi ile beraber geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

whatsapp-image-2023-07-07-at-11-44-33.jpeg

Başkan Yaka,” bu bölge asıda ilginç dünyanın naza boncuğu olarak bilinen Meke gölü ile karacada arasında lavanta yetiştirmeye başladık. Lavantanın endüstriyel gelimim yanında turizme olan katkısı da var. Burada karavan park, çekim alanları, lavanta bahçesinin hemen bitişiğinde bulunan Acıgöl ile de doyumsuz bir seyir olmaktadır. Zaten Lavanta bahçesi içerisinde Acıgöl seyir tepesi ile muhteşem bir görünüm ziyaretçileri kendisine hayran bırakıyor. Böylelikle bu alanda turizm kompleksi oluşturmaya çalışıyoruz. Bu yönde de çalışmalarımız yürütüyoruz. son dönemlerde karavan park turizmde önemli yer alıyor. Bunun içinde alan oluşturduk. Lavantanın hastı ile Karapınar kadın kooperatifine bir gelir kapısı oluşmuştur. Karapınar Adana karayolunda günlük 20 bin araç geçiyor. Bu yol güzergâhında geçen inanlarımızda lavanta ile tanıştırmayı düşünüyoruz.

whatsapp-image-2023-07-07-at-11-44-14.jpeg

Zaten gelen ziyaretçilerimizin çoğunluğu da karayolunda seyahat eden insanlarımız. Bunda da önemli bir mesafe aldık. Geçtiğimiz yıl oluşturduğumuz lavanta bahçecimize ziyaretçi ilgi son derece memnunluk vericidir. Temmuz ay’ı sonunda hasat döneminde bir festival ile Türkiye’mize tanıtmak istiyoruz. Böylelikle ilçemize hem turizm katkısı olacak Meke gölü,Acıgölü,Karacadağ’’ı ve yamaç paraşütü ile bölgenin tanınmasını sağlayacaktır. Özellikle dış çekimlerde önemli bir yere sahip olacağız” dedi.
Lavanta bahçesini ziyaret eden Bartın’lı Savaş ve oğlu Eren Ömeroğlu, göl ve lavanta bahçesinin eşsiz bir güzellik oluşturduğunu belirterek herkesin burayı görmesi gerektiğini belirtiler.

Kaynak:HÜMEYRA KARADAĞ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.