Karapınarlı çiftçilerin yüzü son yağışlarla güldü

Karapınarlı çiftçilerin yüzü son yağışlarla güldü
Türkiye'nin önemli hayvancılık merkezlerinden Karapınar’da , hayvan sahipleri son bir aydaki yağışlarla yeşile bürünen meralarda hayvanlarını otlatmanın sevincini yaşıyor.

Kış aylarında hayvanlarını ahır ve ağıllarda kuru ot, arpa, saman ile besleyen üreticiler, ilkbaharda havaların ısınmasıyla hayvanlarını meraya çıkardı. Karapınar’da mera varlığı 1.304.000 dekar.

Türkiye’nin en kurak ilçesi Karapınar’da sonbahar ve kış mevsiminde yeteri kadar yağış alamayan üreticiler, mayıs aylarındaki yağışlarla yüzleri güldü. Haziran ayındaki yağışlar ise kuruyan meralardaki otlara can suyu oldu. Karapınar 400 bin küçükbaş 90 bin de büyükbaş hayvan bulunuyor. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan Cemal Hastaoğlu, “Belli tarihe kadar yağış yetersizliğinden dolayı yeteri kadar gelişemeyen ancak mayıs ve haziran aylarında artan yağışlarla yeşeren meralar bizleri mutlu etti" dedi.

Hayvanlarını yeşile bürünen meralarda hayvanlarını otlatmaktan son derece mutlu olduklarını kaydeden Cemal Hastaoğlu, "Zira yem fiyatlarındaki pahalılık herkes tarafından biliniyor. Hayvanların meralarda otlatılması girdileri az da olsa azaltacaktır. En azında belli bir süre rahat edelim. Yağışlar öncesinde merada ot kalmamıştı. Bu nedenle hayvanlara saman ve yem vermek zorunda kalındı. Yağmurlardan sonra otlar gelişti, şimdi hayvanlarımız meraya bırakılıyor. Kış aylarında yağışın olmaması mera hayvancılığını olumsuz etkilemişti. Ancak son yağmurlarla meralar yemyeşil oldu. Meralarda kuruması an meselesi olan otlar yeniden canlanmaya, ot miktarları artmaya başladı. Meralardan beslenen hayvanların et ve süt verimi artacaktır. Bunun yanında girdi maliyetlerinde de bir azalma olacaktır. Son zamanlarda yağan yağışlar tarım ve hayvancılık açısından son derece sevindiricidir. Bundan da çok mutluluk duyuyoruz” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.