Konya'daki o üniversite Türkiye birincisi oldu

Konya'daki o üniversite Türkiye birincisi oldu
THE Young Dünya Sıralaması, Öğretim Kategorisinde Türkiye’de Konya'daki o üniversite birinci oldu

Necmettin Erbakan Üniversitesi, “THE Dünya Genç Üniversiteler 2023” sıralamasına Türkiye’den giren 66 üniversite içinde genel sıralamada 8 sıra yükselerek 10'uncu, devlet üniversiteleri arasında da 5 sıra yükselerek 4’üncü oldu.
“Öğretim” kategorisinde Türkiye’deki 66 üniversite arasında 4 sıra yükselerek birinciliğe yerleşen NEÜ, bu kategoride dünyada 963 üniversite içinde 36’ncı oldu.
Necmettin Erbakan Üniversitesi, İngiltere merkezli uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times HigherEducation (THE) tarafından hazırlanan “Dünya Genç Üniversiteler 2023 Sıralaması” verilerine göre dünya sıralamasına 351-400 bandına yerleşerek bir önceki seneye göre üst banda çıktı.
Bu yıl 963 üniversitenin değerlendirildiği sıralamada Türkiye'den 66 üniversite sıralamaya girdi. NEÜ, Dünya Genç Üniversiteler 2023 sıralamasında genel sıralamada 10'uncu olurken, devlet üniversiteleri arasında 4’üncü oldu. NEÜ, “Öğretim” kategorisinde ise, Türkiye’deki 66 üniversite içerisinde ilk sıraya yerleşti.
Times HigherEducation'ın yaptığı ve son 50 yıl içerisinde kurulan dünyadaki en iyi üniversitelerin sıralandığı 2023 Genç Üniversiteler Dünya Sıralamasında (YoungUniversityRankings 2023) NEÜ ikinci kez girdiği listede önemli bir yükseliş kaydetti. Öğretim (saygınlık, akademik personel ile öğrenci oranı, doktora derecesi verilen/lisans derecesi verilen, akademisyen sayısı, uluslararası gelir), araştırma (saygınlık, araştırma geliri / akademisyen sayısı, yayınlar/akademisyen), atıf sayısı (alan ağırlıklı atıf etkisi), uluslararası görünüm (yabancı öğrenci oranı, yabancı akademisyen oranı, uluslararası ortak yazarlık) ve endüstriyel kazanç (bilgi aktarımı) olmak üzere 5 ana kategori ve 13 performans göstergesine göre yapılan, dünyadan 963, Türkiye'den ise 66 üniversitenin girdiği sıralamada NEÜ’nün özellikle “öğretim” ve “uluslararası görünürlük” kategorilerindeki başarısı dikkat çekti.

whatsapp-image-2023-07-03-at-16-33-25.jpeg

whatsapp-image-2023-07-03-at-16-33-24.jpeg

Kaynak:VELİ SÖYLEMEZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum