Avustralya’nın başkenti Canberra;

Avustralya’nın başkenti Canberra;

Avustralya’nın başkenti Canberra; ülkenin doğal güzelliklerinin bozulmadan kalmayı başarabildiği nadir kentlerinden biridir

Canberra  ya da Kanberra, Avustralya'nın başkenti ve denizden uzak en büyük, tüm şehirler içinde ise sekizinci büyük şehridir. Başkent işlevi görmek üzere yapay olarak kurulan kentlerin örnek tipidir. Yeri 1913'te Avustralya'nın Cardillerası'nın ortasındaki yüksek ovada; iki rakip anakent olan Sidney'in 300 km güney batısında, Melbourne'ün 650 km kuzeydoğusunda Avustralya Başkent Bölgesi adı verilen bölgede yer alan tasarlanmış kenttir. Avustralya Parlamentosu bu şehirde yer almaktadır. Kentin planını Amerikalı Walter Burley Griffin yapmıştır. 1927'de tamamlanan kent 1945'ten sonra hızla gelişme göstermiştir. Çeşitli semtler, parklar ve geniş su örtüleriyle birbirinden ayrılır. Yönetim binaları geniş alana yayılır. Ticaret merkezi giderek daha da canlılık kazanmakta sürekli büyüyen bu kentteki etkinlikler durmadan çeşitlenmektedir.

Avustralya’nın federal başkenti Canberra aynı zamanda ülkenin doğal güzelliklerinin bozulmadan kalmayı başarabildiği nadir kentlerinden biridir. Modern, ferah, düzenli ve doğal yapısı ile Canberra, büyüleyici doğal güzelliklerinin yanı sıra içinde barındırdığı kültürel ve sanatsal kurumlarıyla ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunar.

Kentin Kuzey bölümünde alışveriş ve eğlence merkezleri bulunmaktadır. Güney bölümünde ise siyasi ve Bürokratik yapılar, müzeler ve anıtlar bulunmaktadır. Muazzam doğal güzelliğe sahip olan Canberra şehrinde gezilecek başlıca yerler; Avustralya’nın bugüne kadar katıldığı tüm savaşlarda hayatını kaybedenlerin anısını yaşatmak için inşa edilmiş olan Avustralya Savaş Anıtı, yirminci yüzyıla ait modern resim ve heykeller ile donatılan Avustralya Ulusal Galerisi, Burkey Griffin Gölü kıyısında yer alan Ulusal Hayvanat Bahçesi Ve Akvaryum, 1960 yılında kurulmuş olan Avustralya’nın en büyük kütüphanesi olma özelliğine sahip olan ve içinde 9 milyon kitabı barındıran Avustralya Ulusal Kütüphanesi, 1980 yılında inşa edilen 195 metre yüksekliğe sahip olan Telstra Kulesi ve 1949 yılında açılmış olan Avustralya bitki örtüsünü korumayı ve temasını tanıtmayı amaçlayan Ulusal Botanik Bahçesidir.

AVUSTRALYA SAVAŞ ANITI

Şehrin  en popüler turistik durağı olan Avustralya Savaş Anıtı; ülkenin bugüne kadar katıldığı tüm savaşlarda hayatını kaybedenlerin anısını yaşatmak için inşa edilmiştir. Kapsamlı bir savaş tarihi içeriğinin yer aldığı komplekste; tarihi belgeler, fotoğraf ve dokümanlar, savaş üniformaları, savaş aletleri ve ganimetleri sergilenmektedir. Anıtın bahçesinde ayrıca Avustralya’nın savaştığı ülkelerin anısına, ülke liderlerinin büstleri dikilmiştir. Bahçede Mustafa Kemal Atatürk’ün de büstü bulunmaktadır.

AVUSTRALYA ULUSAL GALERİSİ

Ülkenin en prestijli galerinden biri olan Avustralya Ulusal Galerisi kapsamında yalnızca resim ve heykel çalışmaları değil, tarihi mobilyalar, çizimleri, fotoğraflar, el işi ürünleri, moda yaratımları, seramik ve gümüş eşyalar da sergilenmektedir. Aborjin sanat eserlerinden 20. yüzyıla ait modern resim ve heykellere kadar geniş bir yelpazeyi içinde barındırır.

ULUSAL HAYVANAT BAHÇESİ VE AKVARYUM

Burkey Griffin Gölü kıyısında geniş bir arazi üzerine kuruludur. Hayvanat bahçesinde Tazmanya şeytanı, aslan, kaplan, puma, ayı, maymun, kanguru, kırmızı panda, zürafa ve birçok sürüngeni görebilirsiniz. Akvaryum bölümünde ise köpekbalığı başta olmak üzere çok sayıda deniz ve tatlı su canlısı bulunmaktadır.

 AVUSTRALYA ULUSAL KÜTÜPHANESİ

Avustralya Ulusal Kütüphanesi, ülkenin en büyük kütüphanesi olma özelliğine sahiptir. İçerisinde 9 milyonu aşkın kitabın bulunduğu yapı, Avustralya kültürü ve tarihi hakkında en zengin bilgi içeriğine sahip kurumdur. Kütüphane içerisinde ayrıca prestijli bir kafe ve nadir bulunan değerli kitapların yer aldığı bir kitapçı bulunmaktadır.

PARLAMENTO BİNASI

Parlamento Binası, 9 Mayıs 1988 tarihinde Kraliçe II. Elizabeth tarafından resmi olarak açılmıştır. Maliyeti 1.1 milyar doları aşan Parlamento Binası, inşa edildiği döneminde güney yarımkürenin en pahalı yapısı ünvanını almıştır. Eski Parlamento Binası'nın altmış yıldan fazla kullanılmasının ardından daha modern bir yapıya geçme ihtiyacı oluşmuş ve günümüzde halen kullanılan bu yapı inşa edilmiştir.

TELSTRA KULESİ

Telstra Kulesi, Black Mountain (Kara Dağ) üzerinde, 195 metre yükseklikte bulunan bir yayın kulesi ve Canberra’nın en ünlü sembollerinden biridir. 1980 yılında inşası tamamlanan kule, ziyaretçilerinin şehri panoramik açıdan seyretmesine imkan veren gözlem alanlarını, lüks bir restoran, bir kafe ve hediyelik eşya mağazasını da içinde barındırır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.