Hint Okyanusu'nun incisi: Sri Lanka

Hint Okyanusu'nun incisi: Sri Lanka

Hazreti Adem'in dünyada ilk ayak bastığı yer olarak rivayet edilen Sri Lanka, farklı kültürü, yemyeşil doğası, ilginç yapıları ve eşsiz güzellikleriyle dikkati çekiyor.

İnsanlığın "baba yurdu" olarak rivayet edilen, Güney Asya'nın yeşile bürünmüş tropikal ormanları, çay tarlaları, baharat bahçeleri, pirinç tarlaları ve kauçuk ağaçlarıyla renk cümbüşü oluşturan ada ülkesi Sri Lanka, eşsiz güzellikleri ve farklı kültürü ile dikkati çekiyor. Tarihi MÖ 3000 yıllarına uzanan Hint Okyanusu'nun incisi Sri Lanka, çeşitli kaynaklarda Hazreti Adem'in cennetten yeryüzüne indiği topraklar olarak gösteriliyor. Hindistan'ın 31 kilometre güneydoğusunda, başkenti Kolombo olan ülkede yaklaşık 22 milyon insan yaşıyor. İklimi sıcak ve nemli olan, muson yağmurlarının etkisinde kalan Sri Lanka, son yıllarda kültürü, doğal güzellikleri ve farklı özellikleriyle adından söz ettiriyor. Ülke ayrıca, antik kentleri, budist tapınakları ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki tarihi yerleriyle ilgi görüyor. Ülke su sporlarından doğa yürüyüşüne, tırmanıştan çeşitli spor branşlarına da imkan da sağlıyor.

Sri Lanka plajları ülkenin özellikle ünlü olduğu konuların başında geliyor. Ülke içerisinde seyahat ederken okyanusa uzanan büyük kumsallar sık sık karşınıza çıkacak. Thalpe, Marakolliya, Rekawa, Nilaveli ve sörfçü cenneti Arugam Körfezi ünlü plajlardır.

2000 yıllık bir kültür mirasına tekabül eden tapınaklar irili ufaklı noktalar halinde adanın her tarafına yayılmış durumda. Colombo’daki en ünlü tapınaklardan Gangaramaya Tapınağı, mağaraların içine yerleştirilmiş Mulkirigala Kaya Tapınakları, Buda’nın dişinin saklandığı Kutsal Diş Tapınağı, dünyanın kayıt altına alınmış en yaşlı ağacını bünyesinde barındıran Sri Maha Bodhi ve tırmanış için 1800 basamak çıkacak kadar dayanıklı olmanızı gerektiren ünlü Mihidale önemli turistik duraklardadır. Sri Lanka, Asya ülkeleri ile kıyaslandığında küçük bir ada olabilir. Ancak ada neredeyse baştan başa bir doğa parkı. İçinde fillerin, leoparların ve pek çok yaban hayvanının barındığı milli parklara sahiptir. Uda Walawe Milli Parkı doğal ortamında bir fil görmek isteyenlerin uğraması gereken ilk yer. Lagün safarileriyle ünlü Pottuvil Milli Parkı, leoparların adresi Yala ve Kumana; Sri Lanka milli parkları arasında öne çıkanlar.

SRİ LANKA'DA İSLAM'IN SİMGESİ: KIRMIZI MESCİT

Budizm devletin öncelikli dini olsa da ülkede, İslam, Hristiyan ve Hinduizm dinlerine mensup vatandaşlar da yaşıyor. Ülkede birkaç da Müslüman köyü bulunuyor. Nüfusun yaklaşık yüzde 9'unu oluşturan Müslümanlar bu köylerde yaşam mücadelesi veriyor. Başkent Kolombo, aynı zamanda ülkenin en büyük şehri. Nüfusunun yüzde 35'i Müslüman olan Kolombo'da 250 cami bulunuyor. Bu camiler arasında Sri Lanka'da İslam'ın sembolü olarak kabul edilen, mimarisi ve kırmızı rengiyle dikkat çeken "Kırmızı Mescit" de yer alıyor. Müslümanlara ait iş yerlerinin yoğun olarak yer aldığı Pettah bölgesindeki Kırmızı Mescit Camisi, "Jamiul Alfar Jummah Mescidi", Tamilce'de "Samman Kottu Palli", Sinhalca'da ise "Rathu Palliya" adlarıyla biliniyor. UNESCO tarafından "kültürel miras" listesine alınan "Kırmızı Mescit", 1908 yılında Hindistan asıllı İngiliz Müslümanlarca inşa edilmiş. Öncellikle bin 500 kişinin ibadet edebileceği şekilde dizayn edilen 5 katlı camide, zaman içinde genişletme çalışmaları yapılarak ibadethane kapasitesi arttırılmış. Ayrıca, kentte Müslümanların camilerin yanı sıra açık alanlarda rahatça ibadetlerini gerçekleştirebildiği de görülüyor.

Hint Okyanusu'nun incisi: Sri Lanka

SRİ LANKA'DA OSMANLI İZLERİ

Sri Lankalılar, Türkiye'ye olan sevgilerini her fırsatta dile getiriyorlar. Ülkedeki Müslümanlar, Sri Lanka'da İngiliz sömürgesine karşı bağımsızlık mücadelesinin kıvılcımını yakan Sultan Abdülhamid Han'a ve destek elini esirgemeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a özlem duyuyor. Bu doğrultuda, Sultan Abdülhamid Han'ın adı Kolombo'da bir caddede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ismi de çeşitli eserlere verilmiş durumda. Caddede ticaret yapan bir esnaf, Sri Lanka'daki Müslümanlar arasında çoğunlukla Muhammed adının kullanıldığını, 19. yüzyılların başında açılan bu cadde vesilesiyle Abdülhamid adının da yaygın olarak kullanılmaya başlandığını söyledi. Müslümanlar, İslam'ın sancaktarı olarak gördükleri Türkiye'nin istikrarı ve güçlenmesi için camilerde zaman zaman dua edip, hutbe okuyorlar.

Hint Okyanusu'nun incisi: Sri Lanka

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.