Tarihte bugün ‘6 Mart’

Tarihte bugün ‘6 Mart’

Tarihte bugün yaşanan olaylar arasında; İttihatçıları eleştiren gazeteci Hasan Fehmi'nin öldürülerek tarihe “ilk basın şehidi” olarak geçmesi, Orhan Gazi’nin uzun yıllar Osmanlı’ya başkentlik yapacak Bursa’yı alması ve İstanbul kuşatmasının başlaması var..

FATİH'İN İSTANBUL KUŞATMASI BAŞLADI

(1453) Fatih Sultan Mehmet Edirne’de uzun süre İstanbul’un fethi için hazırlık yaptırmıştı. Bütün hazırlıkların tamam olduğuna kanaat getiren Fatih Sultan Mehmet 6 Nisan 1453 tarihinde İstanbul kuşatmasını başlattı. Kuşatma için büyük toplar dökülmüş, tekerlekli kuleler inşa edilmiş, ordu ve donanma güçlendirilmişti.

 

ORHAN GAZİ BURSA’YI ALDI

(1326) Bursa Osman Bey döneminden beri kuşatma altındaydı. Orhan Bey zamanında bu kuşatma daha da sıkılaştırıldı. Sonunda gerekli yardımı alamayacağını anlayan Bursa tekfuru(vali) 6 Nisan 1326 tarihinde şehri teslim etti. Orhan Bey Bursa’yı başkent yaptı ve babası Osman Gazi’nin mezarını Bursa’ya getirdi.

 

BARBAROS HAYRETTTİN PAŞA KAPTAN-I DERYA OLDU

(1534) Cezayir Beylerbeyi Barbaros Hayrettin Paşa Kanuni Sultan Süleyman’ın isteği ile İstanbul’a gelmesinden bir süre sonra 6 Nisan 1534 tarihinde Kaptan-ı Derya olarak Osmanlı Donanmasının başına getirildi. Böylece yetenekleri ve başarısı sayesinde korsanlıktan Kaptan-ı Deryalığa yükselen Barbaros Hayrettin Paşa kendisine duyulan güveni sarsmamış, beklentilere uygun olarak Osmanlıyı denizlerde de üstün duruma getirmiştir.

 

MORA’DA TÜRKLER KATLEDİLDİ

(1821) Aleksander İpsilanti’in Eflak’da başlattığı isyan kısa sürede bastırılınca kaçmak zorunda kalmıştı. Kardeşi Dimitri İpsilanti ve Prens Kantakuzenos Mora yarımadasına geldiler. Onların ve Patras Piskoposu Pol Germanos’un kışkırtmaları ile 6 Nisan 1821’de Mora’da Yunan ayaklanması başladı. Bölgede bulunan Müslüman Türkler feci şekilde katledildiler. Yunanlılara göz açtırmayan Tepedelenli Ali Paşa’nın ortadan kaldırılmış olması Yunanlılara istediği fırsatı vermişti.

 

GAZETECİ HASAN FEHMİ ÖLDÜRÜLDÜ

(1909) Hasan Fehmi; Serbesti gazetesi yazarı idi. Özellikle İttihat Ve Terakkicilere karşı şiddetli muhalefeti ile tanınıyordu. Gazeteci Hasan Fehmi 6 Nisan 1909 tarihinde Galata Köprüsü üzerinde vurularak öldürüldü. Cenaze merasimi oldukça büyük bir halk katımı ile gerçekleşmiştir. Kamuoyunda bu cinayetin arkasında İttihatçıların olduğuna inanılmıştır.

 

ANADOLU AJANSI KURULDU

(1920) Anadolu Ajansının kuruluş düşüncesi Halide Edip ile Yunus Nadi’ye aittir. Bu düşüncelerini Mustafa Kemal’e aktardılar ve onun da bu fikri benimsemesi ile 6 Nisan 1920’de Anadolu Ajansı kuruldu.

 

FAHRİ KORUTÜRK CUMHURBAŞKANI SEÇİLDİ

(1973) Türkiye Büyük Millet Meclisine 15. Tur oylamadan sonra Emekli Oramiral Ve Kontenjan senatörü Fahri Korutürk 6 Nisan 1973 tarihine cumhurbaşkanı seçildi.

 

İNSANLIK TARİHİNİN EN VAHŞİ KATLİAMLARINDAN BİRİ BAŞLADI

(1994) Uzun süre Belçika’nın sömürgesi olan Ruanda’da yapay bir ırkçılık oluşturulmuştu. Aralarında fazla bir fark olmayan Hutu ve Tutsi kabileleri arasında yapay ırkçılık oluşturularak büyük düşmanlık sokuldu. Maksat ülke halkı birbiri ile uğraşmaktan asıl düşmanlarını göremesinler. Bu klasik sömürgeci taktiğidir. Batılılar tarafından Afrika ülkeleri kurulurken devletler aralarında düşmanlık olan farklı grupların bir araya getirilmesi ile kurulmuştur. Böylece bu devletler asla asıl düşmanlarını görememektedirler. Ruanda ve Brundi Devlet başkanlarının uçağının düşürülmesi ile 6 Nisan 1994’te Ruanda’da vahşi bir katliam başladı. Yaklaşık bir milyon insan satırlarla dünyanın gözü önünde katledildi. Hatta bazı batılı ülkeler bu katliama yardımcı bile oldular.

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.