Konya'da tarım şoku! Çiftçinin zararı 3 katına çıkacak

Konya'da tarım şoku! Çiftçinin zararı 3 katına çıkacak
Geçtiğimiz sezon TMO'dan randevu alamayan Konyalı çiftçi, "Arpa ve buğdaydan yaptığım zarar bu seneki zararın 3 katı olacak" dedi.

Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici, Konya'nın Altınekin ilçesinde çiftçilerle bir araya geldi. Ekici’nin ziyaret ettiği bir çiftçi açıklanan buğday ve arpa alım fiyatlarına tepki gösterdi.

Konyalı çiftçi açıklanan buğday ve arpa alım fiyatlarına tepki göstererek, "Arpa ve buğday hasadı geldi ama çiftçinin beklediği fiyat açıklaması daha yeni geldi. Yani sizde biliyorsunuz ki Güneydoğu ve Adana’da bu iş bitti. Millet ürününü esnafa verdi. Onlar bizden biraz daha şanslı, fiyat açıklanmadan önceki fiyatlar daha yüksekti. Bugün borsada 11 bine giden buğday şu an zaten açıklanan fiyatla aynı zaten 11 bin oldu. Şu an çiftçi önünü göremiyor" dedi.

1.jpeg

Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici, Konya'nın Altınekin ilçesinde çiftçilerle bir araya geldi. Ekici’nin ziyaret ettiği bir çiftçi açıklanan buğday ve arpa alım fiyatlarına tepki gösterdi. Zarar ettiklerini ifade eden çiftçi, şunları söyledi:

"Arpa ve buğday hasadı geldi ama çiftçinin beklediği fiyat açıklaması daha yeni geldi. Yani sizde biliyorsunuz ki Güneydoğu ve Adana’da bu iş bitti. Millet ürününü esnafa verdi. Onlar bizden biraz daha şanslı, fiyat açıklanmadan önceki fiyatlar daha yüksekti. Bugün borsada 11 bine giden buğday şu an zaten açıklanan fiyatla aynı zaten 11 bin oldu. Üç gündür borsa fiyatlarını takip ettiğimizde 2-3 bin lira fiyatlarını aşağı çektiler. Yani şu anda piyasa fiyatlarını yükseltmediler piyasa fiyatlarını düşürdüler. Bu yıl bekletecek çiftçi sayısı çok az. Şu an çiftçi önünü göremiyor. Geçen yıl ben şahsım adına ofisten randevu alamadım. O yüzden arpa ve buğdaydan yaptığım zarar bu seneki zararın 3 katı olacak. Bu senede randevu alıp alamayacağımızı bilmiyoruz. Randevu sisteminde de sıkıntı var. Randevu alıp gidiyorum. 'Randevum var, ürünümü getirdim ofise satmak istiyorum' diyorum. 'Depolar dolu' diyorlar. Oraya 2-3 Tır mahsül götürüyoruz. Tırcılara dediğimiz zaman bize 'ya ürünü indirin ya da artı para verin' diyor. Zarara bakın. Yaptığımız zararın haddi hesabı yok."

Kaynak:BBN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum