Konyalı çiftçiler buğday fiyatlarını umutla bekliyor

Konyalı çiftçiler buğday fiyatlarını umutla bekliyor
Tarımın başkenti Konya da buğday fiyatları düşündürüyor. Bu kapsamda CHP Konya Milletvekili Bektaş, buğday ile ilgili "Çiftçilerimizin zarara uğramaması için teşviklerle birlikte en az 12 TL'lik bir fiyatla alım gerçekleştirilmesi gerekmektedir" dedi.

CHP Konya Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Barış Bektaş bu yıl buğday alım fiyatının en az 12 lira olmalıdır diyerek, “Tarım, bu ülkenin gerçeği olduğu gibi asla unutulmamalıdır. Bu geleceği kaybetmemek adına ve çiftçilerimizin zarara uğramaması için teşviklerle birlikte en az 12 TL'lik bir fiyatla alım gerçekleştirilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

baris-bektas-tbmmsinde-konusurken-foto.jpg

TMO AÇIKLAMA YAPMADI

TBMM’sindeki konuşmasında girdilerin artmasıyla üretim maliyetinin yükselmesi karşısında üreticilerin zarar etmemesi için buğday alım fiyatının en az 12 TL olması gerektiğine dikkat çeken CHP Konya Milletvekili Barış Bektaş, “Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; geçtiğimiz yıl Toprak Mahsulleri Ofisi 13 milyon ton buğday alımı gerçekleştirmiştir. Bu yıl yağışların da düzenli olması nedeniyle buğday üretiminde ciddi bir rekolte artışı söz konusu olacaktır. Ancak dünya piyasalarında buğdayın 7 lira olmasına karşın, Türkiye'de artan girdiler nedeniyle üretim maliyeti 9 lira seviyesindedir. TMO ise hâlen alıma dair açıklama yapmamış ve fiyat vermemiştir. Toprak Mahsulleri Ofisinin bu yıl alım yapmayacağına dair iddialar ise, çiftçilerimiz arasında büyük endişeye neden olmuştur. Tarımın bir ülkenin geleceği olduğu asla unutulmamalıdır. Bu geleceği kaybetmemek adına ve çiftçilerimizin zarara uğramaması için teşviklerle birlikte en az 12 TL'lik bir fiyatla alım gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Saygıyla dikkatinize sunarım” şeklinde konuştu.

Kaynak:BBN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.