Meram’da renkli bilim festivali düzenlendi

Meram’da renkli bilim festivali düzenlendi
Meram Belediyesinin örnek eğitim projesi Meram Gelişim Akademisi MEGA, geleceğin mucitlerini bir kez daha buluşturdu.

Üçüncüsü gerçekleştirilen MEGA Bilim Festivali BİLFEST, her yıl olduğu gibi bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu. Gelecek adına herkesi umutlandıran projeler arası yarışma ise nefes kesti. Meram Belediyesinin örnek eğitim projesi Meram Gelişim Akademisi MEGA’nın bilim festivali BİLFEST, üçüncü kez geleceğin mucitlerini bir araya getirdi. Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen festival kapsamında gerçekleştirilen ‘Ödüllü İlkokullar Arası MEGA Bilfest Proje Yarışması’naKonya genelinde bulunan 23 okuldan 80 öğrenci 39 proje ile katıldı.

3.jpg

“MEGA İLE ÖNEMLİ ETKİNLİKLERE İMZA ATAN BAŞKAN KAVUŞ’A EĞİTİM CAMİASI ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Meram İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Koca, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrencilerin katıldığı festival, yarışacak projelerin sergisi ile başladı. Katılımcılar, serginin açılışından önce yapılan fen deneylerini öğrencilerle birlikte izlediler.Gösterilerin ardından yaptığı konuşmada Meram Belediyesi ile birlikte yürüttükleri MEGA Bilim Festivali’nde bir araya gelmiş olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, etkinliğin öğrencilere ve onların eğitim hayatlarına hayırlar getirmesini temenni etti. Yiğit, böylesi önemli bir çalışmaya daha imza attıkları için Başkan Mustafa Kavuş’a, ekibine ve Meram Milli Eğitim camiasına teşekkür etti.

7.jpg

“ÇOCUKLARIMIZ PROJELERİYLE BİZLERİ BİR KEZ DAHA GURURLANDIRDI”

Konuşmasına, kendileri için en güzel şeylerden birinin çocuklarla bir araya gelmek olduğunu belirterek başlayan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, MEGA kapsamında çocuklarla birlikte gerçekleştirdikleri tüm etkinliklerin verimli ve eğlenceligeçtiğine vurgu yaptı. MEGA’yı da bir çocuğa benzeten Başkan Kavuş, “Üç yıl önce bir çocuk doğdu. Ama bugün on yaşındaymış gibi gürbüz bir çocuk. MEGA Projemiz, öğretmenlerimizin ve milli eğitim idarecilerinin sahiplenmesiyle çok hızlı büyüdü. Büyümeye de devam ediyor” diye konuştu. MEGA kapsamında gerçekleştirilen bilim festivali BİLFEST’in bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiklerini hatırlatan Başkan Kavuş, “Festivale katılan projeler güzellikleri ve özellikleri ile bizleri gururlandırdı. Çocuklarımıza imkan verildiğinde ne güzel işler başardıklarına bir kez daha şahit olduk” dedi.

“MEGA’NIN BAŞARISINDA MİLLİ EĞİTİM CAMİAMIZIN PAYI BÜYÜKTÜR”

Bu haftayı MEGA Haftası olarak nitelendiren Başkan Kavuş, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu hafta BİLFEST Sergisi ve ödül töreni ile başlıyor. Akabinde Bilim Kurdu Projesi ve Ahlaki Karakter Yarışmaları yapılacak. Bu etkinlikleri ilçemizdeki okullarla ve o okulların hocaları, idarecileri ve milli eğitim ile birlikte yürütüyoruz. Ben özellikle hocalarıma teşekkür ediyorum. Onların önemli fedakarlıkları var. Kendi eğitim programlarını yürütürken bizlere ve MEGA’ya da destek veriyorlar. İyi ki varlar, iyi ki çocuklarımız da var. İnşallah onlarla birlikte daha nice yıllarda yeni projeler, festivaller ve etkinliklerle buluşmaya devam edeceğiz.”

11.jpg

FESTİVAL KAPSAMINDA DÜZENLENEN EN GÜZEL PROJE YARIŞMASI NEFES KESTİ

Konuşmaların ardından serginin açılışı gerçekleştirildi. Protokol daha sonra sergiye katılan tüm projeleri tek tek gezerek öğrencilerden projelerinin detayları hakkında bilgi aldılar. Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit ve Meram İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Koca daha sonra festival için hazırlanan hatıra tahtasını imzaladılar. Sergiye katılan projeler arasında gerçekleştirilen yarışmada Ekoloji ve Doğa Bilimleri Kategorisinde Kemal Hatipoğlu İlkokulu birinci, Kozağaç KESOB İlkokulu ikinci, Cemal Bardakçı İlkokulu üçüncü, Engelsiz Yaşam ve İnsan Yararına Teknolojiler kategorisinde Çomaklı İlkokulu birinci, İbrahim Hakkı Konyalı İlkokulu ikinci, Meram Niyaz Usta İlkokulu üçüncü, Fen Bilimleri Kategorisinde Selçuklu 15 Temmuz Şehitleri İlkokulu birinci, İbrahim Hakkı Konyalı İlkokulu ikinci, Meram Niyaz Usta İlkokulu üçüncü, Sosyal Bilimler kategorisinde Çomaklı İlkokulu birinci, Karatay Şehit Erol Olçok İlkokulu ikinci, Konya Bilim ve Sanat Merkezi üçüncü, Eğitim Teknolojileri kategorisinde Meram Niyaz Usta İlkokulu birinci, Ayşe Sönmez İlkokulu ikinci, İbrahim Hakkı Konyalı İlkokulu ise üçüncü oldu. Yarışmanın sonunda dereceye giren okullara ödülleri takdim edildi.

Kaynak:BBN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.