81 ilde yeni dönem başlıyor! Yüzde 25 bilmecesi, kiracıları korku sardı

81 ilde yeni dönem başlıyor! Yüzde 25 bilmecesi, kiracıları korku sardı
Temmuz'da yüzde 25 kira sınırlamasının kaldırılacağı sinyalleri, kiracıların korkulu rüyası olurken 81 ilde yeni dönem başlıyor

81 ilde kira kaosu kapıda. Kira fiyatlarında büyük bir artış bekleniyor. Haber Global'de yer alan habere göre; Kiracılar, sınırlamanın kaldırılmasıyla daha fazla zam yapılacağını düşünürken, rakamlar yıllık TÜFE oranına göre belirlenecek. Ev sahipleri ise evlerini boş bırakarak tasarruf etme düşüncesinde.

YÜZDE 25 SINIRI KALKIYOR

Konut piyasasında yeni gündem yüzde 25 sınırının kaldırılması. Son olarak, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada, "Kirada yüzde 25 sınırının devam etmesi için bir sebep görmüyorum, çok büyük ihtimalle devam etmez" ifadelerini kullandı. Uygulamaya dair yeni bir karar alınmazsa zam sınırlaması 1 Temmuz'da sona erecek. Buna tarihten sonra, yasa devreden çıkacağı için kiralar yıllık enflasyon ortalamasına (TÜFE) göre belirlenecek. Türk Borçlar Kanunu gereği eski düzenleme olan 12 aylık enflasyon ortalamasına göre kira zammı yapılacak. Kirada zam sınırı ise son 2 yıldır uygulanmaktaydı.

2057896.jpg

EV SAHİPLERİ EVLERİNİ KİRAYA VERMEK İSTEMİYOR

Konuyla ilgili görüştüğümüz ev sahipleri birçok ilde evlerini kiraya vermek yerine şu an için boş kalmasını tercih edeceklerini söylerken, Gayrimenkul Uzmanı Ufuk Tetik, sınırın kalkmasının piyasayı sanıldığı kadar kötü etkilemeyeceği görüşünde. 2 Temmuz 2024 tarihinden sonra ev sahiplerinin TÜFE oranında zam yapabileceğini belirten Tetik, "Yüzde 25 sınırı ile disiplin altına alınmaya çalışıldı ve kabul edilebilir rakamlarla insanlar evlerinde oturmaya devam etti. Fakat ikinci sene reel enflasyon ile açıklanan enflasyon bu sınırın üstünde ilerlediği için böyle bir sınırlama kalmadı" dedi.

81 İLDE KRİZ NEDENİYLE KİRACILAR MAĞDUR

"Kira sözleşmelerinde yüzde 25 sınırı gelmeden önce 12 ayın TÜFE ortalaması alınıyor, kira bu şekilde belirleniyordu" diyen Tetik, uyarılarının devamında ise şöyle konuştu: "Bu son sene yüzde 25 sınırına uyulmadı ve kimse TÜFE ortalamasını da ciddiye almadı. Herkes farklı zam oranları belirlemeye başladı. Yüzde 150'ye varan zamlar konuşulmaya başlanırken, kiracı-ev sahibi davaları arttı. İşin içinden çıkılmayınca da geçen yıl Eylül'de arabuluculuk sistemi geldi. Enflasyonun nispeten dizginlendiği bir dönemdeyiz. Önümüzdeki yıllarda bu kararın etkisini göreceğiz ve davalar da azalacaktır."

Kaynak:BBN