Otomobilde Mayıs ayına özel 0 faizli kampanya başladı

Otomobilde Mayıs ayına özel  0 faizli kampanya başladı
Mayıs ayının gelmesiyle beraber bayiler sıfır araçta düşük faizli kampanyalarını duyurmaya başladılar. Bazı bayiler 12 ay vadeli 300 bin TL’ye kadar faizsiz kredi imkanı sunduğunu duyurdu. Peki şu anda sıfır araç almak için doğru zaman mı?

Mayıs ayıyla birlikte otomobil bayileri düşük faizli kampanyalarını duyurmaya başladılar. Bazı bayiler, 12 ay vadeli ve 300 bin TL’ye kadar faizsiz kredi imkanı sunduklarını duyurdu. Bu tür kampanyaların tüketicilere cazip gelmesi oldukça doğal. Ancak sıfır araç almak için doğru zamanın geldiğinden emin olmak büyük önem taşıyor.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel Konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ertemel, 2023 yılı Ağustos ayı itibarıyla sıfır otomobilde kampanyalar başladığını, oluşturulan piyasa koşulları vesilesi ile %20 ila 25 oranında istisnai indirimlerin kullanıcılara sunulduğunu ifade etti.

Ertemel, “Ocak ayı ve sonrasında yapılan indirimlerin yükselen maliyetler nedeniyle aydan aya kademeli olarak azalmaya başlamıştı” diyerek geçmişte maliyetler nedeniyle araç alımlarda indirim kısıtlaması yaşandığını hatırlattı.

4976638.jpg

Ertemel, Geride bıraktığımız Nisan ayında yıl sonu fiyatlarına kıyasla fiyat cazibesinin azaldığını, artan fiyatların satış adetlerinde daralma etkisi gösterdiğini ifade etti.

Ertemel, otomobil firmalarının azalan tüketici ilgisini çekmek adına sıfır ya da düşük faizli finansman olanaklarını sürdürmeye başladığını belirtti.

Ertemel, sıfır otomobil fiyatlarının artmasına rağmen neredeyse sabit fiyatta kalan ikinci el otomobil fiyatlarının da kullanıcılara fiyat avantajı sunduğunu belirtti.

‘YÜZDE 0 FAİZLİ 300 BİN TL KREDİ’

Fiyatlar artmış olsa da finansman kampanyalarının genel olarak her markada uygulandığını belirten Ertemel, “300 bin TL’ye kadar sıfır faizli 12 ay finansman olanağına kadar sunulan kampanyalar mevcut” ifadelerini kullandı.

Ertemel, Vatandaşların satın almak istedikleri otomobilin bayi temsilcilikleri ile görüşerek gerek finansman gerekse indirimler hakkında detaylı bilgi edinebileceklerini ifade etti.

485015.jpg

FİYATI EN DÜŞÜK 5 MODEL HANGİSİ?

Ertemel, fiyatı en düşük 5 araç modelini sıraladı. Buna göre Hyundai i10 baz paket yaklaşık 835 bin TL fiyatı ile Türkiye’de satılan en ucuz otomobiller arasında ilk sırada. Kia Picanto, Renault Clio, Citroen C3 ve Fiat Egea baz model araçlar ise diğer uygun fiyatlı otomobiller arasında bulunuyor.

İkinci el araç piyasası hakkında da konuşan Ertemel, Önümüzdeki süreçte özellikle yaz aylarında ikinci el piyasasında hareketlilik görebileceğimizi, bu noktada dönemsel hareketlilikten söz etsek de, geçen yıla oranla her iki piyasada %20 ila 30 oranında daralma beklediklerini ifade etti.

Kaynak: Milliyet.com.tr, Yeniçağ, Fotoğraflar: İhlas Haber Ajansı

Kaynak:BBN