Boynuzları altın değerinde olan, ancak nesli hızla tükenen Afrikalı  Siyah Gergedan;

Boynuzları altın değerinde olan, ancak nesli hızla tükenen Afrikalı Siyah Gergedan;

Siyah gergedan bu boynuzları, yüksek hızı ve iri cüssesi sayesinde Afrika'nın beş büyükleri içerisindedir. Nesli tehlike altında olan  ve bugün sayıları 3 bin 600’e kadar inen siyah gergedanın boynuzları çok değerlidir

Siyah gergedan (Diceros bicornis), Kenya, Tanzanya, Kamerun, Güney Afrika, Namibya ve Zimbabve'de yaşayan "tek toynaklılar" takımından bir hayvandır. Siyah gergedanın rengi, aslında siyah değil, kül rengine yakın kahverengidir. Siyah gergedan, sıklıkla yakın akrabası beyaz gergedan (ceratotherium simum) ile karıştırılır. Bu iki akraba tür arasındaki en belirgin fark, renkleri değil, boyutları ve dudak yapılarıdır. Beyaz gergedan, siyah gergedandan daha büyüktür. Beyaz gergedanın dudağı düz, siyah gergedanınki ise üçgeni andıran bir şekildedir.

Boynuzları altın değerinde olan, ancak nesli hızla tükenen Afrikalı  Siyah Gergedan;

Siyah gergedan, iri boynuzları sayesinde kendisini korumayı çok iyi becerir. Ancak bu hayvanın neslini tükenme tehlikesiyle karşı karşıya getiren de, bu değerli boynuzlarıdır. Yemen'de bu boynuzlar bıçak sapı olarak kullanılır ve çok yüksek fiyatlara da alıcı bulur. Geleneksel Çin tıbbında öğütülmüş gergedan boynuzunun her hastalığa iyi geldiği kabul ediliyorsa da, bu bilginin hiçbir kaynağı ve delili yoktur. Siyah gergedan bu boynuzları, yüksek hızı ve iri cüssesi sayesinde Afrika'nın beş büyüklerinden beşincisidir. Dünya Korunma Birliği (IUCN) tarafından hazırlanan kırmızı listede, siyah gergedan, nesli tehlikede olan hayvan sınıfına alınmıştır. Bugün, yeryüzünde sadece 3600 tane siyah gergedan kalmıştır. (TARKAN KALELİ)

Boynuzları altın değerinde olan, ancak nesli hızla tükenen Afrikalı  Siyah Gergedan;

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.