Erken emekli olmanın yolu açıldı! 5 yıl erken emekli olmanın yolunu uzmanı açıkladı

Erken emekli olmanın yolu açıldı! 5 yıl erken emekli olmanın yolunu uzmanı açıkladı
Erken emekli olma konusunda meraklı olanlar için sevindirici bir gelişme yaşandı. Artık 5 yıl erken emekli olmanın yolu uzmanlar tarafından açıklandı.

Bu yeni düzenleme ile emeklilik planlarınızı daha erken bir tarihe çekebilir ve hayatınızı istediğiniz şekilde şekillendirebilirsiniz.


Erken emekli olmanın yolu, uzmanlar tarafından detaylı bir şekilde açıklandı. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken noktalar ve yapılması gereken adımlar konusunda uzman görüşleri oldukça önemli. Emeklilik planlarınızı belirlerken doğru adımları atmak, geleceğinizi güvence altına almak adına oldukça önemlidir.

İkinci EYT düzenlemesi merak edilirken SGK uzmanı İsa Karakaş, çalışmalarla ilgili son bilgileri paylaştı. Karakaş, 5 yıl erken emekli olunabileceğini söyledi.

2390375.jpg

EYT düzenlemesinin ardından Bağ-Kur'lu küçük esnaf da prim gün sayısının SSK'lı çalışanla eşitlenmesini bekliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da Bağkurluların prim gününün 7200'e düşürülmesine yönelik çalışmaları olduğunu duyurdu. İkinci EYT için geri sayım başladı.

TGRT Haber yayınında konuşan Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, "İkinci bir EYT dalgası geliyor. Yaklaşık 1 milyon 850 bin kişi 2023 yılında EYT'den emekli oldu.

Bu sene SSK'lılardan 500 bin kişi EYT'den emekli olacaklar. Bunların haricinde Bağkur prim eşitleme dediğimiz mesele var. 9 bin prim günü fazla olduğu için 7200 güne düşürülmesi çalışmalar devam ediyor.

2442609.jpg

Bütün hazırlıklar var, kimlerin kapsamda olduğu belli. Taslak Meclis'e getirilmesi kaldı" dedi.

Karakaş şu ifadeleri kullandı:

Diğer bir boyut da ev kadınları. Onlara da söz verildi, maliyet hesabı yapıldı. Daha az primle ve çocuk sayısına göre erken emekli olunabilecek.

3 bin 600 gün prim ödeyene 10 bin TL verdik değil mi 10 bin 80 gün prim ödeyene de 10 bin TL verdiğin zaman eksik ödemesi var. Aslında maaşı 30 bin TL olması gerekiyor.

En düşük emekli maaşı 10 bin TL'ye çıkıyorsa gün sayısı daha fazla olanların daha fazla maaş alması gerekiyor. SSK, Bağkur ve memur emeklisine seyyanen zam olmadan düzeltme olamaz."

Kaynak:BBN