Evde diş beyazlatma yöntemleri! Dişlerde oluşan sarı lekeleri de yok ediyor

Evde diş beyazlatma yöntemleri! Dişlerde oluşan sarı lekeleri de yok ediyor
Evde diş beyazlatma yöntemleri, dişlerde oluşan sarı lekeleri yok etmek için etkili bir çözüm sunmaktadır.

Bu yöntemler, dişlerin doğal beyazlığını geri kazanmaya yardımcı olur ve estetik bir gülüş elde etmek isteyenler için ideal bir seçenektir.

1- YAĞ ÇEKME (OIL PULLING)

Yağ çekme olarak bilinen diş beyazlatma yöntemi, bir tatlı veya yemek kaşığı organik yağ ile yapılıyor. Tercihen hindistan cevizi ya da susam yağı kullanabileceğiniz bu uygulamada, yağı ağzınızda 15-20 dakikaya kadar aralıklı olarak çalkalamanız gerekiyor. Buna, 3-4 dakikalık sürelerle başlayabilirsiniz. Her gün düzenli olarak uygulamanız gereken bu yöntem, diş iltihaplarına, ağızdaki bakterileri azaltmaya, vücuttaki toksinleri atmaya ve dişlerde oluşan plakları yok etmeye de yardımcı olur.

2-KARBONATLA FIRÇALAMA

Karbonat, diş macunlarında bulunan ve doğal diş beyazlatmada kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Bir çay kaşığı karbonatı, iki çay kaşığı suyla karıştırıp macun kıvamına getirerek haftada birkaç kez fırçalayabilirsiniz. Karbonat, diş lekelerini çıkardığı gibi (özellikle çay ve kahve lekeleri), ağzınızdaki bakteri oluşumunu da engeller.

3-HİDROJEN PEROKSİT İÇEREN BEYAZLATMA JELİ

Hidrojen peroksit (oksijenli su), antiseptik özelliğiyle ağızdaki bakterileri önlemeye ve dişleri beyazlatmaya yardımcı olur. Hidrojen peroksiti, hem gargara olarak hem de hidrojen peroksit içeren beyazlatma jeliyle dişlerinizin rengini açmada kullanabilirsiniz. Burada önemli nokta kullanılan ürünün içeriği ve dozunun ayarlanmasıdır. Bunun için eczacınıza danışabilirsiniz.

4-MEYVE VE SEBZE TÜKETİN

Çiğ meyve ve sebze tütekimi, fırçalama kadar etkili olmasa da ağız içindeki plakları azaltmaya yardımcı olur. Özellikle, çilek ve ananas dişlerinizi beyazlatmaya yardımcı olduğu iddia edilen iki meyvedir.

5-DİŞ LEKELERİNİ OLUŞMADAN ÖNLEYİN

Yaş aldıkça, dişlerinizde doğal olarak sararmalar meydana gelebilir ancak dişlerinizin rengini sararmasını beklemeden korumaya çalışın. Özellikle dişlerinize en çok renk veren, sigara, çay, kahve, kırmızı şarap ve koyu renkli meyve suyu tüketimini kısıtlayın. Tüketiyorsanız da kısa sürede dişlerinizi fırçalayın. Daha beyaz dişler istiyorsanız, şeker alımınızı da azaltın. Öte yandan, diyet yapıyorsanız bol miktarda kalsiyum alın. Süt, peynir ve brokoli gibi kalsiyum açısından zengin besinler de dişlerinizi korumaya yardımcı olabilir.

6-DÜZENLİ FIRÇALAYIN VE DİŞ İPİ KULLANIN

Dişlerde meydana gelen renk değişimi, büyük ölçüde plak oluşumunun bir sonucudur. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayarak ve ardından diş ipi kullanarak, ağzınızdaki bakterileri azaltabilir, dişlerinizin beyaz kalmasını sağlayabilirsiniz. Düzenli diş taşı temizliği de, dişlerinizin temiz ve beyaz kalmasına yardımcı olur.

Evde diş beyazlatma yöntemleri dişlerde oluşan sarı lekeleri yok etmede etkili olabilir. Ancak, herhangi bir sağlık sorunu yaşamamak ve istenmeyen sonuçlarla karşılaşmamak için mutlaka bir uzmandan destek almak önemlidir. Profesyonel bir yaklaşımla uygulanan diş beyazlatma işlemleri, sağlıklı ve beyaz bir gülüşe kavuşmak isteyenler için en güvenilir seçenektir.

Kaynak: Yeniçağ

Kaynak:BBN