Evinizi çok daha hızlı temizlemenizi sağlayacak 8 temizlik sırrı. Zamandan tasarruf edeceksiniz

Evinizi çok daha hızlı temizlemenizi sağlayacak 8 temizlik sırrı. Zamandan tasarruf edeceksiniz
Evinizin çok daha hızlı temizlenmesini sağlayacak temizlik sırları. Bu sırlar sayesinde eviniz çok daha temiz olacak

Evinizi temizlemek zaman alabilir ve yorucu olabilir. Fakat bazı püf noktaları ile bu işi çok daha hızlı ve kolay hale getirebilirsiniz.

İşte size evinizi çok daha hızlı temizlemenizi sağlayacak 8 temizlik sırrı:

1. Kurutma makinesinin hızlı kurutmasını nasıl sağlarım?

Kurutma makineleri sayesinde çamaşırları artık hızla kurutabiliyoruz ama bu süreci daha da hızlandırmak ve enerjiden tasarruf etmek mümkün. Kurutma makinenize ıslak çamaşırlarla beraber, kalın, kuru bir havlu da koyun. Havlu çamaşırlardaki nemi hızla çekecek ve çamaşırlarınızın daha da hızlı kurumasına yardımcı olacaktır. Havluyu ise sonrasında banyoya asarak kendi kendine kurumaya bırakabilirsiniz.

2. Lekelerle nasıl başa çıkarım?

Perdeler, koltuk kılıfları veya giysiler zor lekelerle kirlenebilir, panik yapmayın. Yıkamadan önce lekenin üzerine sıvı deterjan dökün ve 15 dakika bekletin, sonra makineye atın. Bu sayede lekenin yumuşamasını ve kolayca temizlenmesini sağlarsınız.

OXI Gücü Etkili Ariel ile kurumuş lekeleri bile tek yıkamada çıkarın.

3. Kedi köpek tüylerini nasıl temizlerim?

Evdeki küçük dostlarımızın tüy dökme döneminde elektrikli süpürgeleri daha fazla çalıştırmak zorundayız ama yine de halıya, koltuklara hatta kazaklarımıza takılan tüyleri elektrikli süpürgeler bile çekmeyebiliyor. Takılan tüylerden kurtulmanın püf noktası ise bulaşık eldiveni. Islak bir bulaşık eldiveni ile halının, koltukların üzerinde elinizi hafifçe dolaştırın. İnatçı tüyler eldivene takılacaklar.

4. Küçük eşyaları da dezenfekte etmeli miyim?

Sonbahar kış aylarında evinizi ne kadar dezenfekte etseniz de bakterilerin eve evde barınmasına engel olamayabilirsiniz ve sonra neden hastalandığınızı, nereden mikrop kaptığınızı merak edersiniz. Özellikle, henüz bağışıklık sistemi güçlenmemiş bebeklerin bulunduğu evlerde grip salgını dönemlerinde daha da dikkatli olmak gerekir. Sayısız insanın elinden geçen metal ve kağıt paralar, salgın dönemlerinde çok risklidir. Buna cep telefonları, anahtarlar da dahildir. Bu dönemlerde cüzdanlara yerleşen bakteriler çok uzun yıllar orada yaşamaya devam edebilirler. Cüzdanlarınızı düzenli olarak temizlemek, cep telefonları anti-bakteriyel mendiller ile silmek evdeki hijyeni sağlamak adına doğru bir harekettir.

maxresdefault-003.jpg

5. Duşta hijyen nasıl sağlanır?

Siz hatırlasanız bile evdeki diğer bireyler duşa girerken yanlarına havlu almayı unutabilirler. Üç, dört kişinin yaşadığı bir evde, herkesin sık sık duş alması halinde, banyo sık sık ıslanacak ve her defasında yerlerin silinmesi, ıslanan banyo kilimlerinin değişmesi gerekecek. Oysa duş kabininin veya küvetin hemen yanına küçük bir yer havlusu yerleştirmeniz, banyo zeminin ıslak kalmasını engeller.

6. Tül perde nasıl beyazlar?

Beyazlar kaç derecede yıkanır? Genellikle beyaz olan perde ve tüllerin iyi görünmesi için iyi temizlenmesi gerekir.

Eviniz çok temiz olabilir ama eğer beyaz perdelerinizin, tüllerinizin rengi griye çalmaya başlamışsa, o evdeki tüm temizlik algısı kaybolur. Perdeleriniz her zaman bembeyaz olmalı. Perde çıkarıp asmak 3-5 dakika süren bir işlemdir. Yıkanması ve kuruması da hiç zor değildir. Perdelerin grileşmesine izin vermeyin.

Beyazlar kaç derecede yıkanır sorusunun cevabı genellikle yanlış bilinir. Tüm lekeli çamaşırlar için cevap düşük derecelerdir. Çünkü lekeler yüksek ısılarda çamaşırlara yerleşir. Aynı şey grileşen veya sarılaşan beyazlar için de geçerlidir.

Tek yıkamada kurumuş lekelerde bile olağanüstü leke çıkarma gücü, beyazlardan üstün parlaklık, kısa sürede çözünen ve kalıntı bırakmayan formülüyle, beyazlar nasıl yıkanır diyorsanız; beyazlar için OXI Etkili Ariel’i deneyin.

7. Ev halkını nasıl temiz tutarım?

Çamaşır yıkamak kadınlar için zorlayıcı bir süreç olabilir ama gözünüz korkmasın. Evdeki bireyler için ayrı ayrı çamaşır sepetleri oluşturursanız, kimin hangi çamaşırı ne durumda, kolayca takip edebilirsiniz ve dev bir çamaşır sepeti içinde herkesin kirli çamaşırlarını tek tek ayıklamaya çalışmak yerine, çamaşırların yıkanmasını bir düzene oturtabilirsiniz. Eşiniz, önemli bir toplantı için acilen en sevdiği gömleğinin yıkanmasına mı ihtiyaç duyuyor? Gömleği bulmak dert değil. Çocuklar bu hafta dışarıda fazla oynayıp kıyafetlerini çamura mı buladılar? Hepsi kontrolünüz altında. Çamaşır yıkama planı zihninizde tıkır tıkır işliyor. Üstelik çocukların kıyafetlerine bulaştırdığı zor lekelerin, eşinizin gömleğine, sizin kıyafetlerinize bulaşma riskini de ortadan kaldırmış olursunuz.

8. Mükemmeliyetçilikten Kaçının: Her şeyin mükemmel olması için çabalamayın. Bazen küçük kusurları görmezden gelmek daha iyidir.

Bu püf noktalarını kullanarak evinizi çok daha hızlı ve kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Afiyet olsun!

Kaynak: kadinlarbilir.com

İlgili Haberler

Kaynak:BBN