Kıymetini birçok kişi bilmiyor. Ot deyip geçiyorduk oysa mideye çok iyi geliyormuş

Kıymetini birçok kişi bilmiyor. Ot deyip geçiyorduk oysa mideye çok iyi geliyormuş
Lezzetine hayran kalabilirsiniz. Semizotu nasıl hazırlanır? İşte tadına hayran kalacağınız semizotu tarifinin detayları

Beslenme konusunda sıklıkla göz ardı edilen ancak oldukça değerli bir bitki olan semizotu, sağlığımız için pek çok fayda barındırmaktadır. Genellikle sadece bir ot olarak görülen semizotunun aslında sindirim sistemi için son derece faydalı olduğu bilinmektedir.

Semizotunun sindirim sistemine olan olumlu etkileri oldukça dikkat çekicidir. İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olurken, sindirim sorunlarının hafiflemesine de destek olabilir. Aynı zamanda mide yanması ve hazımsızlık gibi rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra semizotu, antioksidan özellikleri sayesinde mide sağlığını korumaya da yardımcı olabilir.

maxresdefault-001.jpg

SEMİZOTU TARİFİ

Yoğurtlu Semizotu Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 bağ semizotu
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1 su bardağı süzme yoğurt
  • 1 tatlı kaşığı kuru nane
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 2 diş sarımsak (isteğe bağlı)

YOĞURTLU SEMİZOTU TARİFİ VE PÜF NOKTALARI

  1. Semizotlarının yapraklarını ayıklayıp birkaç kez iyice yıkayalım. Sonra suyunun süzülmesi için bekletelim. Gerekirse kağıt havlu ile kurulayalım.
  2. Süzme yoğurt ve yoğurdu çırpalım. Süzme yoğurt yoksa yoğurdun suyunu iyice süzdürüp normal yoğurt da kullanabilirsiniz. Tuz, nane ve seviyorsanız tercihe bağlı dövülmüş sarımsak ekleyelim ve çırpalım.
  3. Semizotlarını ekleyip karıştıralım.
  4. Yoğurtlu semizotu salatamız servise hazır, dilerseniz üzerine zeytinyağı, toz biber veya pul biber gezdirip servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

İlgili Haberler

Kaynak:BBN