Konyalıların sağlık sırrı bir kâsede gizli! 30 yıllık çorba ustası böyle pişirmeyi öneriyor

Konyalıların sağlık sırrı bir kâsede gizli! 30 yıllık çorba ustası böyle pişirmeyi öneriyor
Soğuk kış aylarında vücudumuzu sıcak tutmak ve hastalıklardan korunmak için sağlıklı ve besleyici bir çorba tüketmek oldukça önemlidir. Bu arayış içerisinde olanlar için Konya'nın Arabaşı Çorbası, unutulmayacak bir lezzet sunuyor.

Farklı çorba tarifleri arayanlar için Konya'nın Arabaşı Çorbası, unutulmayacak bir lezzet seçeneği olabilir. Bu özel çorbanın püf noktalarını ise çorbayı yapan ustalarla konuştuk. Arabaşı Çorbası'nın acı, limon ve Arabaşı hamuruyla hazırlandığını öğrendik. Kış aylarında hastalıklara şifa olan bu çorba, çorba dünyasında ezberleri bozuyor. Hem sunumuyla hem de lezzetiyle bir kâse şifa sunan Arabaşı Çorbası'nın detayları haberimizde...

Konyalıların Kışın Sağlık Sırrı: Arabaşı Çorbası

Konya'nın kış aylarında sağlık sırrı olan Arabaşı Çorbası, özel bir sunuma sahiptir. Bu çorba, yutularak tüketilir ve hamuruyla farklı bir deneyim sunar. Çorbayı yapan ustalar, Arabaşı Çorbası'nın püf noktalarını açıkladı. Acı, limon ve Arabaşı hamurunun bu çorbanın özünü oluşturduğunu belirttiler.

Arabaşı Çorbası Nasıl Yapılır? Arabaşı Çorbasında Hamurun Önemi

ARABAŞI ÇORBASI NASIL YAPILIR?

Yöresel bir lezzet olan Arabaşı çorbası, kavrulmuş un, acı biber, tavuk, kaz, hindi gibi hayvan etiyle pişiriliyor. Arabaşının hamuru ise un, su ve tuzla hazırlanıyor. Kaynayan suyun içine atılan un, karıştırılarak bulamaç kıvamına getiriliyor. Daha sonra bir tepsiye dökülen hamur soğutulmaya bırakılarak hazırlanıyor. Türk mutfağının saklı kalmış bu lezzetinin tüketimi ise diğer çorbalara göre, daha farklı. Sofraya gelen soğuk hamur, çorba ile beraber çiğnenmeden yutularak tüketiliyor.

9f30d45b7e36457a83ac-02122023eea63097.jpg

"ARABAŞI ÇORBASINDA MUTLAKA HAMUR OLMASI GEREKİYOR"

Kış aylarında en çok tüketilen lezzetlerden birisinin arabaşı olduğunu anlatan 30 yıllık çorbacı Ramazan Bademci, arabaşı çorbasını şöyle tarif ediyor:

"Kış aylarının gelmesi ve havaların soğumasıyla arabaşı çorbasının sezonu açılmış oldu. Burada arabaşı yaparken kendi çorbalarımızın bize özgü olduğu gibi arabaşını da yapıyoruz. Arabaşı çorbası evlerde biraz daha farklı yapılıyor. Herkesin kendine özgü çorba yapış tarzı var. Bizim yaptığımız çorbalar biraz daha yoğun olup havaların soğumasıyla hamur ilavesi ile ikramlarımızı bu şekilde yapıyoruz. Arabaşı çorbasında mutlaka hamur olması gerekiyor. Akşam yemeğinden sonra akşam saatlerinde kalabalık olarak gece hamurla birlikte tüketilen bir çorbadır. Burada yabancı müşterimiz geldiğinde tabii ilk hamuru görünce garipsiyor ama yedikten sonra beğeniyorlar. Hamur adına takılıp yemeyenler oluyor ama kaynatarak pişirdiğimiz için hamuru aslında pişmiş şekilde tüketiliyor. O sayede de tokluk hissi veriyor."

"ÇORBA İLE HAMURUN TÜKETİLMESİ DAHA LEZZETLİ BİR HAL ALIYOR"

Arabaşı çorbasının yanında tüketilen hamuru anlatan Ramazan Bademci, arabaşı çorbasının hamurunu şöyle anlattı:

"Hamur derken sadece çiğ hamur olarak kalmıyor. İçerisinde un, su ve tuz bulunuyor. Bu ürünler karıştırıldıktan sonra 15 dakika kadar pişiyor. Pişmiş bir hal oluyor muhallebi gibi. Çorba ile hamurun tüketilmesi daha lezzetli bir hal alıyor. Arabaşı hamurunu kesinlikle çiğnemeyeceksiniz çorba ile beraber yuttuğunuz zaman direkt mideye gidecek. Büyüklerimizden gördüklerimiz arabaşını yedikten sonra karın üzerine yatınca ayak ve eller yerden kesilmesi gerekiyor. Eskiden avcılık yaygın olduğu için zaten biz de büyüklerimizin getirdiği o avlarla yapardık tabii onun lezzeti daha bir farklı olurdu. Ama şuanda günümüzde avlanma olmadığı için çoğunlukla tavuk ile yapılır oldu."

"ARABAŞININ SICAK TÜKETİLMESİNİ ÖNERİYORUZ"

Çorbanın genellikle acı biber ile tüketildiğine dikkat çeken Bademci, "Arabaşı çorbası tüketilirken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, çorbanın acı olması. Bizim burada müşterilerimize özel hazırladığımız farklı bir acı biberimiz var. Acı biberle arabaşı biraz daha sertleştiriliyor. Çorbada acı ve mayhoş bir tat olması lazım. Bizim arabaşı lezzetimiz sabit olduğu için müşterilerimiz sadece limon ve acı ilavesi yaparlar. Arabaşı içen müşterilerimiz başka çorba içmez. Arabaşı çorbasının yapım aşamasında en çok dikkat edilmesi gereken unun ve salçanın kavrulması zaten ondan sonra da biraz tavuk suyu ile kendi damak lezzetlerine göre ayarlayabilirler. Arabaşının sıcak tüketilmesini öneriyoruz. Hamurunda da 5 bardağı su, 1 su bardağı da un gibi bir ölçü ile yapılabilir. Bunu tam ayarlayıp yaptıkları zaman pişirmelerini de tam yaptıkları zaman hiçbir sorun kalmaz." şeklinde konuştu.

Alıntılanan Kaynak: İhlas Haber Ajansı - Akşam Gazetesi

Kaynak: Haber Merkez