KOYUNOĞLU KONYA EVİ

KOYUNOĞLU KONYA EVİ

Bu ev, tipik bir “Konya Evi” örneği olarak Koyunoğlu’nun ölümünden sonra koruma altına alınmış, aslına uygun olarak restore edildikten sonra ziyaretçilerin ve bilim adamlarının dikkatlerine sunulmuştur

Konya Evi; Ahmet Rasih İzzet Koyunoğlu’nun doğup büyüdüğü ve vefat ettiği evdir. Aynı zamanda ilk müze binasıdır. Koyunoğlu, baba evinde 1913 yılından itibaren topladığı eski eserleri, Konya halkının yararına sergilemeye açmış, Türkiye’den ve dünya ülkelerinin büyük çoğunluğundan ilgi görmüştür. Sergisinden bazı örneklerle evi, yerli ve yabancı basın hatta bilim çevreleri tarafından literatüre girecek kadar önemsenmiştir. Bu ev, tipik bir “Konya Evi” örneği olarak Koyunoğlu’nun ölümünden sonra koruma altına alınmış, aslına uygun olarak restore edildikten sonra ziyaretçilerin ve bilim adamlarının dikkatlerine sunulmuştur. Evi, bugün de aslına uygun bir şekilde düzenlenmiştir. Ev, mimari yapı ve düzenleme bakımından benzerleri arasında en ilgi çekici olanıdır. Klasik Türk Evi mimarisiyle yapılmış, iç sofalı plana göre şekillendirilmiştir. Alt katta iki oda ve bir mabeyn bulunmaktadır. Odalardan birinde Koyunoğlu’nun şahsi eşyaları ve fotoğraflarıyla kendi hayatından bazı kesitler sunulmaktadır. Döneminin ünlüleri ve devlet adamlarıyla birlikte pozlanan fotoğrafları, müzeye ve Koyunoğlu’nun şahsına gösterilen ilgiyi gözler önüne sermektedir.

Üst kattaki cumbalı girişte ve odalarda Koyunoğlu’nun şahsi eşyaları sergilenmektedir. Konya evlerindeki sosyal yaşamı, eşyaların kullanımıyla ilgili akla gelebilecek sorulara cevap niteliği taşıyan örneklerin yer aldığı sergilemeleri burada görebilirsiniz.

AÇIK HAVA MÜZESİ GİBİ AVLU

Binanın dört bir yanını kuşatan avlu adeta bir açık hava müzesi görünümündedir. Avluda İslam öncesi ve sonrası mezar taşları, steller, lahidler, mimari parçalar, çeşitli dönemlere ait mermer kitabeler, pişmiş toprak küpler bulunur. Müze bahçesindeki Koyunoğlu’na ait evin önünde bulunan Selçuklu dönemi mukarnaslı havuzu da ziyaretçilerin ilgi odağı olmuştur.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.