Kremlin’de 22 yıl

Kremlin’de 22 yıl

Kimse Boris Yeltsin tarafından başbakan vekili olarak atanan Putin’in Rus tarihinin dönüm noktalarından biri olacağının farkında değildi. Putin 2000’de gerçekleşen seçimde ilk turda Rusya devlet başkanı seçilmişti

Vladimir Putin, 9 Ağustos 1999’da Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin tarafından başbakan vekili olarak atandığında belki de kimse bu kararın Rus tarihinin dönüm noktalarından biri olacağının farkında değildi. Selefleri ancak bir kaç ay görevde kalabilmişti ve Putin’in adı o güne kadar pek duyulmamıştı. Bu yüzden ona da ilk başta bir kaç aylık başbakan gözüyle bakıldı, ancak hiç de öyle olmadı. İktidardaki 22. yılına giren 1952 doğumlu Rusya Devlet Başkanı, şimdiden Rus tarihinin sembol isimlerinden birisi oldu.

26 MART 2000’DE DEVLET BAŞKANI OLDU

Boris Yeltsin 31 Aralık 1999’da devlet başkanlığından istifa ettiğinde Putin'in başbakanlık koltuğundaki beşinci ayı henüz tamamlamamıştı. 26 Mart 2000’de gerçekleşen seçimde Putin ilk turda Rusya devlet başkanı seçildi. Politikacının henüz başbakan iken popülaritesinin artmasında Çeçen mücadelesi önemli rol oynadı. Çeçen isyancıların Eylül 1999’da Rus yerleşim birimlerine düzenlediği saldırılardan sonra eski bir KGB ajanı olan Putin, “Teröristleri her yerde öldüreceğiz!” söylemiyle destek topladı. Çeçenistan’la mücadelede Putin’in bizzat görev aldığı haberleri yayıldı. Kremlin, Çeçenistan’ın başkenti Grozni’ye yapılan operasyonlarda Putin’in bizzat kendisinin Su-27 jetini kullandığını duyurdu.

Analistlere göre Putin iktidarı boyunca Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra travma yaşayan Rusların aradığı güçlü lider figürü oldu. Enerji anlaşmalarıyla dikkat çeken siyasetçi, ülkenin doğal gaz zenginliğini güçlü şekilde kullanmaya devam ediyor. Putin döneminde Rusya’nın dış politikadaki etkinliği hızla yükseldi.

GÖREVDE EN UZUN KALAN 2. LİDER

İktidar süresi olarak Leonid Brejnev’i geride bırakan Putin’in bu anlamda henüz geçemediği tek isim Josef Stalin. Putin’in devlet başkanlığındaki dördüncü dönemi 2024 yılında sona eriyor. Rus lider görev süresi bittiğinde 72 yaşında olacak. Putin, Anayasa gereği görev alamadığı için 2008-2012 yılları arasında devlet başkanlığı koltuğunu Dmitri Medvedev'e bırakmış ve başbakanlık görevinde bulunmuştu.

PUTİN KİMDİR?

Vladimir Vladimiroviç Putin; 7 Ekim 1952’de doğdu. Putin 1999-2000 yılları arasında başbakanlık, 2000-2008 yılları arasında Başkanlık, 2008-2012 yılları arasında tekrar başbakanlık görevini üstlenmiştir. Başbakanlığı döneminde iktidar partisi Birleşik Rusya'nın genel başkanlığı görevini üstlenmiştir.

1975 yılında Leningrad Üniversitesi (üniversitenin yeni adı S. Petersburg Üniversitesi) Uluslararası Hukuk Bölümü'nden mezun olan Putin, 9-16 Ağustos 1999 tarihleri arasında başbakan yardımcısı ve başbakan vekilliği, 16 Ağustos'tan itibaren de başbakan olarak görev yapmaya başladı. Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in 31 Aralık 1999'da istifa etmesinin ardından, Anayasa gereği, üç ay içerisinde devlet başkanlığı seçimi yapılıncaya kadar bu görevi vekaleten üstlendi. Putin, Rusya'da yapılan başkanlık seçimlerinde %50'nin üzerinde oy toplayarak, birinci turda devlet başkanı seçildi. 7 Mayıs 2008'de görev süresi dolarak yerini yeni devlet başkanı Dmitri Medvedev'e bıraktı ve Rusya'nın başbakanı oldu. 4 Mart 2012'de 3. kez % 63.6 oyla Rusya devlet başkanı seçilmiştir.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.