Servet sahibi olabilirsiniz sakın çöpe atmayın! İçinde 22 ayar altın bulunuyor

Servet sahibi olabilirsiniz sakın çöpe atmayın! İçinde 22 ayar altın bulunuyor
Hurdaya ayrılan elektronik cihazları toplayıp satarak para kazanan tamirci, cep telefonlarının içindeki anakartta '14 ve 22 ayar değerinde altın' olduğunu açıkladı. O tamirci sosyal medyada olay oldu

Eskişehir'de telefon tamirciliği yapan Hıdır Yıldız, hurdaya ayrılan elektronik cihazları toplayarak para kazanıyor. Yıldız, cep telefonlarının içindeki anakartlarda 14 ve 22 ayar değerinde altın bulunduğunu belirtiyor. Bu nedenle eski cihazlara "servet" gözüyle bakan Yıldız, hurdaya çıkan telefonları ve diğer elektronik cihazları biriktirerek içlerindeki altın kaplama iğneleri söküyor.

Telefon tamircisi, altının nasıl çıkarıldığını da paylaşıyor. Bu sayede hem hurda cihazların geri dönüşümü sağlanmış oluyor hem de altın değerlendirilerek ek gelir elde ediliyor.

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Dükkanındaki kutuların içerisinde yer alan kullanılamaz haldeki telefon ve dizüstü bilgisayar gibi cihazların kendisi için bir servet olduğunu anlatan 30 yaşındaki Hıdır Yıldız, aynı zamanda boş vakitlerinde ise onları parçalayıp ana kartlarını ayırdığını dile getirdi.

291120220533264611797.jpg

Bu işe bir gün telefon hurdası toplayan birisinin vesilesi ile başladığını aktaran Hıdır Yıldız, "Ana kartlar elektronik sistemlerin çoğunda var ve sarı gördüğünüz alaşımların yüzde 99''u altın" diye konuştu.

"HURDA TELEFONLARI SATIP PARA KAZANIYORUM"

Dükkanında biriktirdiği elektronik cihazlarla dikkat çeken Hıdır Yıldız, "Bir gün İstanbul''dan buraya gelen birisini misafir ettim. Telefonların içerisindeki ana kartları, kiloyla belirli fiyatlarda satın aldıklarını anlattı.

Ben de elimde bir sürü çalışmayan telefon bulunduğunu ve o cihazların ana kartlarını çıkartabilmem için aşağı yukarı bir hafta sürebileceğini söyledim.

Sonrasında ise internetten ana kartların üzerindeki altının nasıl ayrıldığını izledim. Demir bir bidondaki kezzap ve asitli suya ana kartları döktüler. Bütün kartlar o suyun içerisinde eridi ve altınlar da su yüzeyine çıktı" dedi.

"BÜTÜN ANAKARTLARIN İÇİNDE ALTIN VAR"

"Ana kartları söktüğümde üzerindeki sarı alaşımları fark ettim" diyen Hıdır Yıldız, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Kartların üzerindeki durumu araştırdım ve seyrettiğim birçok videodan sonra da bunların altın olduğunu tasdikledim. Elimdeki 200''e yakın hurda telefonu arkadaşım ile beraber sökerek ana kartlarını ayırdık.

Araştırmalarımıza göre kartlardaki alaşımlarda, 14 ve 22 ayar değerinde bir altın olduğunu öğrendik. Telefonlardaki altın maddesi ise içerisindeki çeşitli şebekeleri ve interneti desteklemek amacı ile mühendisler tarafından iyi bir aktarım gücü olduğu için montajlanmış.

Ana kartlar sadece telefonlarda bulunmuyor. Elektronik sistemlerin çoğunda var. Kumandalar başta olmak üzere bilgisayar kasalarında ve atari kasetlerinde de mevcut. Yani sarı gördüğünüz alaşımların çoğu yüzde 99 altındır."

Kaynak:BBN