Sirkenin daha önce duyulmamış kullanım alanları: Birçok kişinin bunlardan haberi yok

Sirkenin daha önce duyulmamış kullanım alanları: Birçok kişinin bunlardan haberi yok
Sirkenin daha önce duyulmamış kullanım alanları: Birçok kişinin bunlardan haberi yok

Sirke, mutfakta sadece yemeklerin lezzetlendirilmesi için kullanılan bir malzeme olarak bilinir. Ancak, sirkenin aslında pek çok farklı alanda kullanımı mümkündür ve birçok kişinin bu kullanım alanları hakkında bilgisi yoktur.

İşte sirkeyle yapabileceğiniz her şey

Kireç çözücü özelliğe sahip olan beyaz sirke kettle, çaydanlık ve ütü tabanı gibi kirecin sık rastlandığı yerlerde kullanılabiliyor. Bir kovaya döktüğünüz beyaz sirkeyi bez yardımıyla yüzeye silin. 10 dakika bekledikten sonra kireçli eşyaları bol suyla durulayın.

1 su bardağı beyaz sirke ve 1 su bardağı suyu karıştırın. Seyrelttiğiniz bu karışıma temiz bir bez batırın. Tüm yüzeyleri bu karışım ile silin. Ardından durulamayı veya nemli bez ile üzerinden tekrar silmeyi unutmayın.

TIKANAN LAVABOLARIN AÇILMASINA YARDIMCI OLUR

Beyaz sirke, yüksek asidik özelliği sayesinde tıkanan lavaboların açılmasına yardımcı olabilir. Lavaboya 2 tatlı kaşığı karbonat dökün. Üzerine beyaz sirke ekleyerek köpürmesini sağlayın. Birkaç dakika bekledikten sonra, lavabo giderine 1 litre sıcak su dökün.

BULAŞIK MAKİNALARINI TEMİZLER

Bulaşık makinasının içine beyaz sirke ve su karışımından oluşan bir kap ekleyin. Makineyi boş haldeyken hızlı programda çalıştırın. Beyaz sirke, makinede biriken kireç ve kötü kokuları kısa sürede giderir. Ancak beyaz sirke, çok sık kullanılırsa makineye zarar verebilir. Bu yüzden 2-3 ayda bir kez uygulamanız yeterli olacaktır.

YÜZEYLERİ TEMİZLEYİP KÖTÜ KOKULARI YOK EDER

Beyaz sirke, metal yüzeyler başta olmak üzere birçok yüzeyde parlatma özelliğine sahiptir. Beyaz sirke ve suyu karıştırın. Yüzeyleri bulaşık süngerinin yumuşak tarafı yardımıyla güzelce silin. Daha sonra temiz suyla durulamayı unutmayın.

BÖCEK KOVUCU ÖZELLİĞİ DE VAR

Özellikle havalar ısınmaya başladığında ortaya çıkan karınca ve böceklerden beyaz sirke yardımıyla kurtulabilirsiniz. Bir sprey şişesine eşit oranda beyaz sirke ve suyu alın. Şişeyi hafifçe çalkaladıktan sonra, böceklerin çıkabileceği alanlara sıkın. Özellikle tezgah altı, dolap altı, pencere kenarı gibi alanlara sıkarak karınca ve böceklerin içeri girmesini önleyebilirsiniz.

Kaynak: Yeniçağ

İlgili Haberler

Kaynak:BBN