Sivrisineklerin en çok ısırdığı kan grubu; Araştırmayla kanıtlandı

Sivrisineklerin en çok ısırdığı kan grubu; Araştırmayla kanıtlandı
Bilim insanları tarafından Japonya'da yapılan bir araştırma, sivrisineklerin ısıracağı insanları neye göre seçtiğini ortaya çıkardı

Havalar ısındı ve sivrisinekler ortalıkta dolaşmaya başladı. Ulusalpost.com'daki habere göre; Sivrisineklerin en çok ısırdığı kan grubu belli oldu.. Bilim insanları tarafından Japonya'da yapılan bir araştırma, sivrisineklerin ısıracağı insanları neye göre seçtiğini ortaya koydu.

Florida Üniversitesinden entomoloji uzmanı Prof. Jonathan F. Day, kan gruplarıyla ilgili daha fazla çalışmaya gerek duyulduğunu belirtmekle birlikte sivrisineklerin özellikle belli insanları seçmesinde belirleyici olan bazı faktörler olduğunu vurguladı.

KARBINDİOKSİT SİVRİSİNEKLERE CAZİP GELİYOR

Prof. Day'e göre sivrisinekleri kan kaynağına insanların verdiği işaretler yönlendiriyor. Day, "En önemli işaret karbondioksit. Ürettiğiniz karbondioksit miktarı sizi sivrisinekler için daha cazip bir hedef haline getiriyor. Metabolizması hızlı olanlar daha fazla karbondioksit salgılıyor" diye konuştu. Sivrisineklerin 60 metreden karbondioksidin kokusunu alabildikleri belirtiliyor.

SİVRİSİNEKLERİN İKİNCİ İŞARETLERİ ALGILAMA BECERİSİ

Ayrıca, örneğin arabaların da karbondioksit ürettiği düşünülünce sivrisineklerin insanları cansız varlıklardan nasıl ayırdığı sorusu gündeme geliyor. Prof. Day'e göre bu durumda "ikincil işaretler" devreye giriyor. Egzersiz sırasında salgılanan laktik asit ikincil işaretlerden biri. Ciltten salgılanan laktik asit, insanları sivrisinekler için hedef haline getiriyor. Sivrisineklerin diğer ikincil işaretleri algılama yetenekleri de bulunuyor.

2442451-001.jpg

KOYU RENKLİ ELBİSE GİYEN İNSANLARI HEDEF ALIYORLAR

Sivrisineklerin kullandığı ikincil işaretlerle ilgili bilgi veren Day, şu ifadeleri kullandı:

"Sivrisineklerin mükemmel bir görme yetisi var. Ama rüzgara kapılmamak için alçaktan uçuyorlar. Sizi çok uzaktan seçebiliyorlar. Koyu elbiselerle fark edilme olasılığınız daha fazla. Açık renkli elbise giyenlerin hedef olma olasılığı düşüyor."

VÜCUT ISISI FAZLA OLANLARI DAHA ÇOK ISIRIYORLAR

Sivrisineklerin tercihinde dokunma duyusuyla algılanabilen işaretler de rol oynuyor. Bu açıdan genetik ve fizyolojik farklılıklara göre değişen vücut ısısının çok önemli olduğuna ve bu hayvanların kanın deriye daha yakın olduğu bölgeleri tercih ettiğine dikkat çekiliyor. Bir başka ifadeyle vücut ısısı biraz daha fazla olanların ısırılma olasılıkları daha yüksek.

SİVRİSİNEKLER EN ÇOK '0' KAN GRUBUNU SEVİYOR

Kan grubu "0" olanların, kan grubu "A" olanlara kıyasla sivrisinekler tarafından ısırılma olasılığının yaklaşık iki kat fazla olduğunu ortaya konuldu.

Kanı B grubu olanlar ise "0" ve "A" grubu arasında yer aldı.

İlgili Haberler

Kaynak:BBN