Yumurta çabuk mu çatlıyor? İşte yumurta haşlarken çatlamasına yol açan o hata

Yumurta çabuk mu çatlıyor? İşte yumurta haşlarken çatlamasına yol açan o hata
Yumurta haşlarken aklınızda bulunması gereken uyarı

Yumurta haşlarken bu hatalardan kaçınarak, mükemmel bir şekilde haşlanmış yumurtalara sahip olabilirsiniz. Uyguladığınız yöntemlere dikkat ederek, yumurtalarınızın çatlamasını engelleyebilir ve lezzetli bir şekilde tüketebilirsiniz.

Yumurta haşlarken çatlamasına sebep olan hatalardan biri, yumurtayı kaynar suya direkt olarak atmak. Yumurta kabuğu, suyun sıcaklığına hızlı bir şekilde adapte olamaz ve çatlayabilir. Bu durumu engellemek için, yumurtayı oda sıcaklığında suya koyup sonra kaynatmak daha uygun olacaktır.

Gercekgundem.com sitesindeki habere göre: Kahvaltıda uzmanlar mutlaka haşlanmış yumurta tüketilmesini öneriyor. Ancak yumurta haşlarken bazı püf noktalara dikkat etmek gerekiyor. Eğer haşladığınız yumurta çabuk kırılıyor veya çatlıyorsa işte işinize yarayacak aşçılık sırları.

egg-2048476-1280-8eac.jpg

YUMURTA NASIL HAŞLANIR?

Yumurtaları bir tencereye koyup, üzerlerini sadece birkaç milimetre geçecek kadar oda sıcaklığında su ekleyin. Harlı ateşte yumurtaları kaynatın. Fokurdamaya başlayınca da altını kapatın.

Yumurtayı suda kaynattıktan sonra rafadan olması için 2-3 dakika; kayısı kıvamı için 5-6 dakika bekletmek yetmektedir. Katı yumurta için yumurtayı kaynar suda ve kısık ateşte 12-13 dakika pişirmek gerekiyor.

BU TAKTİKLE ÇATLAMIYOR

Yumurtaları haşlamadan 30 dakika önce buzdolabından çıkarmak gerekiyor. Eğer buzdolabından çıkarır çıkarmaz haşlamaya çalışırsanız ısı değişimi nedeniyle yumurtalar çatlayacaktır. Haşlama suyuna 1 tatlı kaşığı kadar sirke ekleyin ya da pişireceğiniz kabın içine ters çevrilmiş bir çay tabağı koyun. Hiç olmadı, suyun içerisine 1-2 kürdan ekleyin.

Yumurtayı ocağa koyduktan 2-3 dakika sonra tencereye 1 tatlı kaşığı tuz ekleyin. Tuz sayesinde de yumurtalar çatlamayacaktır. İsterseniz karbonatta ekleyebilirsiniz.

YUMURTA DEYİP GEÇMEYİN

Yumurta deyip geçmemek gerekiyor. Yapılan araştırmalarda yumurtanın pek bilinmeyen 7 yararı ortaya çıkarıldı. İşte yumurtanın 7 müthiş faydası

1. Yumurta, protein açısından zengindir ve vücuttaki kasların gelişimini destekler.

2. Yumurta, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatır ve cilt sağlığına katkıda bulunur.

3. Yumurta, içeriğinde bulunan B12 vitamini sayesinde sinir sistemi sağlığını korur.

4. Yumurta, içeriğindeki folik asit sayesinde hamile kadınlar için oldukça faydalıdır ve bebeğin gelişimini destekler.

5. Yumurta, içeriğindeki kolin sayesinde beyin sağlığına katkıda bulunur ve hafızayı güçlendirir.

6. Yumurta, içeriğindeki demir sayesinde kansızlık gibi sorunların önlenmesine yardımcı olur.

7. Yumurta, içeriğindeki çinko sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı koruma sağlar.

İlgili Haberler

Kaynak:BBN