Fikret Coşar

Fikret Coşar

ÖĞRETME(N)

ÖĞRETME(N)

İlk iki emri IQRA= OKU olan (ALAK SURESİ 1 VE 3.AYET) İslam’ın bu emrini OKU değil de OKUMA demiş gibi uygulayan bir Müslüman topluluğu oldu bu dünya. Kitap okuma oranı 1000 (bin) de 7 de sürünüyor. Kitap okuyan oranı bu. Birde bunun içinde BİRİCİK KUTSAL KİTABIMIZ KUR’AN’ı okuma oranı bunun binde yedinin kaçta kaçı acaba.

IQRA= OKU’yu da doğru anlamamız lazım. Kitabı yüzünden telaffuz etmek seslendirmek değil okumak. Okumak/ IQRA; Okuduğunun ne demek istediğini anlamak, kavramak, içselleştirip bunun gereğin yerine getirmek, başkalarına da taşımak, aktarmaktır OKUMAK.  Yoksa sadece harfleri seslendirip telaffuz etmek değildir. Bunun adı kıraattir IQRA/okumak değildir. Anlamadan telaffuz etmenin kimseye bir faydası olmaz.

Okumayı öğrenmek isteyene de öğretene/ öğretmene de çok büyük sorumluluklar düşüyor. Bir kere öğretmen doğru öğrenmiş, donanımlı olup önce kendisi içselleştirip bunu uygulayan, örnek olacak. Kendini iyi yetiştirecek. Haktan, haklıdan, adaletten yana olacak. Hakikatleri öğrenecek, öğretecek. Hatalı yanlış şeyleri hem kendiniz ÖĞRENMEYİNİZ hem de başkalarına ÖĞRETME(N)’yiniz. Sevgili ÖĞRETMEN’lerimiz.           

Öğrenecekler/ öğrencilerde hakkı hakikati gerçekleri araştırıp, öğrenecek, donanımlı yetişecek. Başını kuma sokup gerçeklerden habersiz laf olsun diploma dolsun diye okur gibi yapmayacak. Hayatın gerçeklerini öğrenip, gerekli ilimleriyle de donanmış bir insan olması lazım.

Yalan yanlış şeyleri öğrenip öğreteceğimize, öğrenmeyelim, öğretmeyelim birbirimize. Hayatın gerçeklerini, hakkı hakikati doğru öğrenip elimizde dosdoğru bir ölçü olmalı. Ölçüsü olmayanı herkes kandırabilir.  MİHENK TAŞI /ÖLÇÜSÜ olmayan kuyumcu bile aldanabilir. Müslümanlarda her sözü dinler EN GÜZELİNE uyar. En güzel söz/ölçüde VAHY/ KUR’ AN’ dır.  VESSELAM..b

NOT: 24 KASIM ÖGRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN   

 

ÖĞRETMEN&ÖĞRETMEN

Çok büyük lütuftur alfabeyi, rakamı öğretmen.

Takdire şayandır bize okumayı öğretmen.

Okutmakla yetinmeyip, yazmayı öğretmen,

Bütün bunlarla beraber hayatı öğretmen.

 

Hiç bir zaman öğretmem demez öğretmen.

Gece, gündüz emeğini esirgemez öğretmen.

Çalışır didinir her an, kesmez çabayı öğretmen.

Hak ediyorsun teşekkür ve saygıyı öğretmen.

 

Ömrünü adamış, yorulmaz öğretmen.

Çınar gibi yetişmiş, solmaz öğretmen.

Yılda sadece bir gün anılmaz öğretmen.

Bütün bir ömrün unutulmaz ÖĞRETMEN…

       

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum
Fikret Coşar Arşivi
SON YAZILAR