Namık CEYHAN

Namık CEYHAN

KURBAN KESERKEN ÇEVREYİ KURBAN ETMEYELİM

KURBAN KESERKEN ÇEVREYİ KURBAN ETMEYELİM

İslam dünyasında Müslümanlardan hali vakti yerinde olanların kurban ibadetini yerine getirdiği Kurban Bayramında bir taraftan ibadetimizi yerine getirirken bir taraftan da çevremizi kurban etmeyelim.

Ülkemizde kurban hizmetleri, “Kurban Hizmetlerinin Diyanet İşleri Başkanlığınca Yürütülmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararı” ve bu karara dayanılarak çıkarılan ve 18.08.2002 tarih ve 24850 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren: “Kurban Hizmetlerinin Diyanet İşleri Başkanlığınca Yürütülmesine Dair Yönetmelik” çerçevesinde oluşturulan Kurban Hizmetleri Kurulu ve illerdeki komisyonlar tarafından yürütülmektedir.

Kurban Bayramı süresi içerisinde, kurban kesmek isteyen vatandaşlarımızın kurbanlarını dini hükümlere, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun olarak hayvana en az acı verecek şekilde kesmelerine veya vekâletle kestirmelerine yardımcı olunması, kurban satış ve kesim yerlerinin belirlenmesi, kesim yapacak kişilerin eğitilmesi, alınacak tedbirler 11 Mayıs 2024 tarihli Resmi Gazete’de “2024 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ” adı altında yayımlanmıştır.

Kurban bayramlarında kurban ibadetini yerine getirirken insan sağlığı, hayvan sağlığı ve çevrenin korunması açısından meydana gelebilecek olan tehditlerin önüne geçmek, kurbanlık hayvanların satışından, kesimine ve etlerin tüketilmesine kadar geçen süreçte bir takım önlemlerin, tedbirlerin ve hazırlıkların yapılmasını zorunlu kılmaktadır

Tebliğde belirtilen Kurban hizmetlerinin yürütülmesi Diyanet İşleri Başkanlığına (il ve ilçelerde müftülükler) koordinasyonunda Kurul ve Komisyon üyesi kurum ve kuruluşlar ile kolluk kuvvetleri tarafından yerine getirilecektir. Burada İçişleri Bakanlığı (Valilik/Belediyeler),Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı taşra teşkilatlarına önemli görevler verilmiştir.

Nitekim ilimizde de Vali Yardımcısı Başkanlığında oluşturulan Konya İli Kurban Hizmetleri Kurulu ve İlçelerde Kaymakamlıklar başkanlığında oluşturulan İlçe Kurban Hizmetleri kurulları konuyla ilgili toplantılarını tamamlayıp bu bayramında kurban ibadetinin en temiz ve en uygun şartlarda tamamlanması için gerekli tedbirleri aldılar, kurban kesim yerlerini belirlediler, kamuoyuna duyurdular. Bize düşen görev yetkililerin uyarıların yerine getirmek olmalıdır.

Bu konuda yasal olarak yapılması gerekenler her yıl ilgili birimlerce yerine getirilip, kurban kesim yerleri alınan tedbirler ilan edilmektedir. Ancak önemli olan kurban bayramı süresinde başta belediyelerimiz olmak üzere ilgili kurumların yetkililerinin denetimlerini aralıksız sürdürmeleri, zabıta ve çevre temizlik işlerinin zamanında yapılması gerekir.

Tebliğ’de gerek Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 2872 sayılı Çevre Kanunu çerçevesinde her türlü çevre kirliliğine karşı uygulanacak yaptırımları gerekse Tarım ve Orman Bakanlığının 5199 sayılı Hayvanları Koruma kanunu çerçevesinde kurbanlık hayvanlara eziyet edilmemesi ve dini usulüne uygun kesim yapılmasına aykırı hareket edenlerin tespit edilmesi halinde uygulanacak yaptırımlar yer almaktadır. Her iki kanun kapsamında 2.405 TL’den 464.585 TL’ye kadar değişen miktarlarda idari para cezası uygulanacağı bildirilmektedir.

Malum bu bayramda da bir iki gün içerisinde yüz binlerce hayvan kurban edilirken tedbir alınmadığı takdirde, halk sağlığı ve çevre sağlığı açısından bir takım problemlerin doğmasına da neden olabilir. Yolların kenarlarında, parklarda, bahçelerde hijyen bakımından eksik yerlerde kesim yapılması telafisi mümkün olmayan sorunlara neden olacaktır. Bunların olması halinde çevremizi de kurban etmiş olacağız. Bunlara lütfen dikkat edelim.

Ayrıca belediye görevlileri tarafından çöp kutularının zamanında boşaltılması kesim yerlerinin temizlemesi, dezenfekte edilmesi büyük önem arz etmektedir. Şayet gerekli tedbirlere uyulmaz ise çevrenin kirlenmesi ile birlikte çevre ve insan sağlığının zarar görmesi kaçınılmazdır.

Bir taraftan ibadet yapacağız derken, bir taraftan da çevremizi kirleterek kul hakkı almayalım, çevremizi kurban etmeyelim. Unutmayalım ki temizlik de imandandır. Bu vesile ile Kurban bayramınızı tebrik eder, tüm İslam âlemine ve okurlarımıza hayırlara vesile olmasını dilerim. Kalın sağlıcakla.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Namık CEYHAN Arşivi
SON YAZILAR