Sümeyye Savaş

Sümeyye Savaş

Bir şeyin değerini bilmek

Bir şeyin değerini bilmek

Vaktiyle bir şeyh, yıllarca yanında yetiştirdiği müridini imtihan etmek ister. Onun eline iri bir pırlanta verip: “Oğlum” der “Bunu al, önüne gelen esnafa göster, kaç para verdiklerini sor, en sonra da kuyumcuya göster. Hiç kimseye satmadan sadece fiyatlarını ve ne dediklerini öğren, gel bana bildir.” Mürit elinde pırlanta bir bakkal dükkanına girer ve “Şunu alır mısınız?” diye sorar. Bakkal parlak bir boncuğa benzettiği mücevher için “Buna bir tek lira veririm. Bizim çocuk oynasın” der. Mürit bu kez manifaturacıya gider. O da parlak bir taşa benzettiği mücevhere ancak bir beş lira vermeye razı olur. Üçüncü olarak semerciye gider. Semerci de “Bu der benim semerlere iyi süs olur. Bundan ‘kaş’ dediğimiz süslerden yaparım. Buna on lira veririm” der.

Mürit en son olarak kuyumcuya gider. Kuyumcu mücevheri görünce yerinden fırlar. “Ne istiyorsan veririm. Ne olur bunu bana sat. Dükkânımı, evimi, hatta arsalarımı vereyim” der. Mürit emanet olduğunu satamayacağını belirtip şeyhinin yanına döner.

Şeyh sorar: “Bundan ne anladın?” Müridin verdiği cevap çok doğrudur: “Bir şey ancak değerini bilenin yanında kıymetlidir.” Şeyh ilave eder: “İşte oğlum sen de, sana verdiklerimi, bildirdiklerimi ve öğrettiklerimi onun kıymetini bilmeyenlere verme. Eğer bir kimseye mutlaka vermek istiyorsan, önce vereceklerinin kıymetini tanıt, onlara saygıyı öğret, sonra ver.” Niceleri vardır ki, nadide güllerden meydana gelen şahâne gül bahçesini, dikenli otlardan meydana gelmiş otlar sanır da çiğner geçerler.

*****

İşte dostlar kıymet ancak onun değerini bilenin yanında ortaya çıkar. Evlilik yaparsınız sizin kıymetinizi ancak iyi bir eş anlar. Okula gidersiniz başarınızı, kıymetinizi ancak işinin ehli öğretmen takdir edecektir. Yetenekleriniz ancak ustaların elinde ve gözünde değer bulur. Arkadaşlıklar da gerçek dostların nezdinde ve yanında kıymetlidir.

İşe girersiniz, mesleğinizde çok iyisinizdir kıymetinizi ancak iyi bir müdür, iyi bir patron anlayacaktır.

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Siz mücevher olduktan sonra elbette bir değer veren olacaktır. Kıymetiniz, çalışmalarınızın anlamı bir gün karşılık bulacaktır. Bundan emin olun. Bu dünyanın da bir adaleti var ve mutlak suretle iyi ya da kötü karşılığını bulacaktır. Ama erken ama geç…

Değerinizin ortaya çıktığı, iyi insanlarla yoğrulup kıymet ve takdir gördüğünüz bir yaşam dilerim. Sağlıcakla kalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sümeyye Savaş Arşivi
SON YAZILAR