Sümeyye Savaş

Sümeyye Savaş

Çok şey bilmek mi doğru işi bilmek mi?

Çok şey bilmek mi doğru işi bilmek mi?

İnternette dolaşırken tesadüfen okuduğum bir hikaye beni fazlasıyla etkiledi. Şu dünya üzerinde tarih boyunca ne başarı hikayeleri yazıldı. Sadece bizim tarihimize baksak bile o hikayeleri oku oku bitiremeyiz. Biz doğunca isimsiz doğan birer “adsız” insanların nesliyiz. Yani her biri kahramanlık hikayelerine imza atarak isim alanların…

Okuduğum hikaye bizden değil, taa uzaklardan, Japonya’dan bir hikaye…

Japonya’da bir çocuğun en büyük hayali başarılı bir karateci olmaktı. Fakat ailesi buna izin vermiyordu. O çocuk 10 yaşındayken talihsiz bir trafik kazası geçirdi ve sol kolunu kaybetti. Kaza ile birlikte hayalleri de tamamen yıkılmıştı. Çocuğunun büyük bir depresyona girdiğini moralinin tamamen bozulduğunu gören babası moralinin yerine gelmesi için Japonya’nın ünlü bir karate hocasını tuttu. Hoca ilk dersinde çocuğa karşısındakini sağ koluyla tutup üstünden savurma hareketini gösterdi. İkinci, üçüncü ve sonraki bütün derslerde hep aynı hareketi yapıyorlardı. Çocuk artık bu hareketi çalışmaktan sıkıldı ve hocasına “hocam ben çok sıkıldım, artık başka hareketlere geçsek” dedi. Hoca ise bunu kabul etmeyerek dünyada bu işi en hızlı yapan kişi olmadıkça bu hareketi çalışmayı bitirmeyeceğini söyledi. Çocuk artık o kadar hızlanmıştı ki, hocasını bile yenmeyi başarıyor onu yerden yere vuruyordu. Hocası bir gün elinde bir kağıtla geldi kağıtta çocuğun gençler karate şampiyonasına katılabileceği yazıyordu. Çocuk bu duruma çok şaşırdı fakat çok da mutlu olmuştu. Ertesi gün salonda ilk rakibinin karşısına çıkacakken hocasına bu iş nasıl olacağını sadece tek hareket bildiğini söyledi. Hocası ise sadece başaracağına inan ve hareketini yap cevabını verdi. Çocuk müsabakaya çıktı ve tek hareketiyle rakibini eledi. Hatta tek hareketle finale kadar çıkmayı başardı. Finalde karşısında kendisinin iki katı birisi vardı. Önce çok korktu ama başaracağına olan inancı tamdı bildiği hareketi yaparak son rakibini de yenmeyi başardı ve şampiyon oldu. Büyük bir mutlulukla sordu: “hocam nasıl olur anlamıyorum, sadece tek bir hareket biliyorum, tek kolluyum ve şampiyon oldum.” Hocası çocuğa baktı ve dedi ki, “senin yaptığın hareket karatedeki en zor hareketlerden biridir. Ve bir tek savunması vardır o da, rakibin sol kolunu tutmak.”

Görüldüğü gibi tek bir hareketle tüm rakiplerini yere seren bir şampiyonun hikayesi… Başarmak için doğru zamanda doğru işi yapmak yetiyor. Dünya kadar işi bilseniz de kemale ermiş bir işiniz sizi başarıya taşıyor. Bir işte yetkin olmak, ustalaşmak yarım yamalak yüzlerce işi bilmekten daha evladır. Bunun için yaptığımız işte mükemmeli kovalamak için çalışalım. Ki rakiplerimiz savunmasız kalabilsin.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Sümeyye Savaş Arşivi
SON YAZILAR