Aziziye Mahallesi'nde risk var!

Aziziye Mahallesi'nde risk var!

Karatay’daki Celal Sokak’ın kentsel yenileme alanı ilan edilmesinin ardından Aziziye Mahallesi’nde 2,4 hektarlık alan mevcut yapılaşmanın can ve mal kaybına yol açabileceği endişesi üzerine Cumhurbaşkanı kararnamesiyle “riskli alan” ilan edildi

BAKANLIK TESPİT EDİYOR

Konya’da aralık ayında kerpiç bir evin çökmesi ve 2’si çocuk 3 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki deprem risk altındaki yapıları bir kez daha gündeme taşıdı. 2012 yılından bu yana riskli yapılara yönelik çalışmalar sürdüren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; Konya’da 6 bin 343 binayı riskli yapı olarak tespit etti.

AZİZİYE’DE RİSKLİ ALAN

Cumhurbaşkanı kararlarıyla geçtiğimiz günlerde de Karatay’da 2,45 hektarlık bölüm riskli alan ilan edildi. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Aziziye Mahallesi sınırları içerisinde yer alan 24 bin 540 metrekarelik alan; zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıdığına dair teknik raporun ardından “riskli alan” ilan edildi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Büyükşehir Belediyesi uhdesindeki bu riskli alan bölgesinin yanı sıra Karatay’da kentsel yenileme alanı da bulunuyor. Yine Cumhurbaşkanı kararnamesiyle Mevlana Müzesi arkasındaki Celal Sokak’ta kentsel yenileme çalışmaları gerçekleştirilecek. Bu bölgede de 70 bin 800 metrekarelik alanda tarihi dokuya uygun olarak kentsel dönüşüm ve yenileme çalışması gerçekleştirilecek.

RİSKLİ ALAN NEDİR?

Riskli alan ilan edilen yerlerdeki yapılar için tek tek riskli yapı tespiti yapılmasına gerek yok. Riskli alanda risksiz bina bulunması hâlinde, bu binalar uygulama dışı tutulabilecektir. Böyle bir durumda, risksiz binanın bulunduğu alan ifraz edilebilecek, ifraz imkânı yok ise maliklerin anlaşması hâlinde binanın hâlihazır durumu korunabilecektir. Ancak, uygulama bütünlüğü bakımından gerekmesi hâlinde, risksiz binalar, malikleri ile yapılacak anlaşmalar çerçevesinde yıkılabilecektir.

Fatih Talayhan / ÖZEL

Aziziye Mahallesi'nde risk var!

Aziziye Mahallesi'nde risk var!

Aziziye Mahallesi'nde risk var!

Aziziye Mahallesi'nde risk var!

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.