Aziziye Mahallesinde düğmeye basıldı!

Aziziye Mahallesinde düğmeye basıldı!

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Aziziye Mahallesi’nde riskli alan ilan edilen 2,45 hektar alanda dönüşüm çalışmaları başlıyor. Belediye hak sahipleriyle protokol imzalayacak

PROTOKOL İMZALANACAK

Konya Büyükşehir Belediyesi, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle riskli alan ilan edilen Aziziye Mahallesi’ndeki 2,45 hektarlık alan için düğmeye bastı. Bölgede kapsamlı bir kentsel dönüşüm hamlesi başlatacak olan Büyükşehir Belediyesi bunun için hak sahipleriyle protokol imzalayacak. Ardından yıkım çalışmaları ivedilikle başlayacak ve bölge tarihi Mevlana kültür aksına uygun olarak yeniden inşa edilecek. 

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Aziziye Mahallesi sınırları içerisinde yer alan 24 bin 540 metrekarelik alan; zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıdığına dair teknik raporun ardından “riskli alan” ilan edilmişti. Büyükşehir Belediyesi uhdesindeki bu riskli alan bölgesinde tarihi dokuya uygun olarak kentsel dönüşüm ve yenileme çalışması gerçekleştirilecek.

RİSKLİ ALAN NEDİR?

Riskli alan ilan edilen yerlerdeki yapılar için tek tek riskli yapı tespiti yapılmasına gerek yok. Riskli alanda risksiz bina bulunması hâlinde, bu binalar uygulama dışı tutulabilecektir. Böyle bir durumda, risksiz binanın bulunduğu alan ifraz edilebilecek, ifraz imkânı yok ise maliklerin anlaşması hâlinde binanın hâlihazır durumu korunabilecektir. Ancak, uygulama bütünlüğü bakımından gerekmesi hâlinde, risksiz binalar, malikleri ile yapılacak anlaşmalar çerçevesinde yıkılabilecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.