Konya’da 385 yabancı firma var

Konya’da 385 yabancı firma var

2020 sonu itibariyle Konya’da 57 ülkeden 385 yabancı sermayeli firma bulunuyor. 106 firma ile Suriyeliler 1.sırada yer alırken 2. sırayı 32 firma ile Almanlar aldı. Irak'lı sermaye sahipleri ise üçüncü sırada yer alıyor

Türkiye’de kurulan şirketlerin yüzde 9’unu yabancı ortak sermayeli şirketler oluştururken son yıllarda yabancı sermayenin gözbebeği olan Konya’da 2020 sonu itibari ile 385 yabancı sermayeli firma bulunuyor.  Jeopolitik konumu, hammadde ve işgücü noktasındaki güçlü pozisyon Konya’nın yerli yatırımcılar olduğu kadar yabancı yatırımcının da ilgisini çekmesine yol açıyor.

SURİYE İLK SIRADA

MEVKA tarafından paylaşılan verilere göre; 2020 sonu itibariyle Konya’da 57 ülkeden 385 yabancı sermayeli firma bulunuyor. 106 firma ile Suriyeli sermaye sahipleri ilk sırada yer alırken Suriyeli firmaların toplam içindeki payı %27,5 oldu. Firma sayısında ikinci ülke 32 firma ile Almanya, üçüncü ülke ise 30 firma ile Irak olarak kayıtlara geçti.

10 YILDA BÜYÜK YOL

10 yıl önce Konya’da yabancı yatırımcı sayısının sadece 93 olduğunun altını çizen sektör temsilcileri, “Yabancı yatırımcı noktasında son 10 yılda ciddi atağa kalkan Konya lojistikten yatırım yerine, pazar erişim kolaylığından beşerî özelliklere kadar birçok avantaja sahip. Daha etkin tanıtımla Türkiye’yi keşfetmiş ancak Konya’ya gelmemiş yatırımcılara da ulaşılabilir” görüşünde.

SADECE 2001’DE YOK

Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) verilerine göre; Konya’da 2001 yılı hariç son 20 yılda her yıl şehre yabancı sermayeli firma girişi oldu. 45 bini  aşkın işyeri ve 9 Organize Sanayi Bölgesi ile ülkemizin önemli tarım, sanayi ve ticaret merkezi olan Konya yıllık 2,2 milmyar doları bulan ihracat potansiyeli ile de önümüzdeki süreçte yabancı sermaye için çekim merkezi olmaya devam edecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.