Konya’da Ramazan ayı dolu dolu geçecek

Konya’da Ramazan ayı dolu dolu geçecek

İl Müftüsü Doç. Dr. Ali Öge 2021 Yılı Ramazan Ayında yapılacak çalışmaları, yardım çalışmalarını ve camilerle ilgili bilgileri açıkladı.

Konya İl Müftülüğü tarafından 2021 Yılı Ramazan Ayı programları açıklandı. İl Müftüsü Doç. Dr. Ali Öge tarafından açıklanan programda Konya’da Ramazan ayı dolu dolu geçecek. Konya’da Ramazan ayı için yapılacakları açıklayan İl Müftüsü Öğe, çalışmaları şu şekilde özetledi; “Müftülerimiz, bay bayan vaizlerimiz, İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri, Selçuk Dini Yüksek İhtisas Merkezi Öğretim görevlisi ve kursiyerleri, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri, emekli müftü ve vaizlerimizden oluşan 66 kişilik bir irşat ekibiyle Ramazan ayı boyunca cemaatimize hizmet vermeye çalışacağız. Oluşturulan bu irşat ekibi, muhtelif camilerde bayan ve baylara vaaz ve irşat hizmetinde bulunacaklardır.

Konya’da Ramazan ayı dolu dolu geçecek

1. Başkanlığımız, 2021 yılı Ramazan ayı temasını “Şifa Ayı Ramazan” olarak belirlemiştir. Bu itibarla; Ramazan ayında yapılacak vaazlarda bu yıl bu tema dikkate alınarak “Ramazan, Şifa, Oruç” konularına önemli oranda yer verilecektir.

2. Tüm camilerimizde sabah, öğle veya ikindi vakitlerinde Din görevlilerimiz, hafız Kur'an Kursu Öğreticilerimiz ve hafız İmam Hatip Lisesi Öğrencileri; bayanlara ise bayan Vaiz ve Kur'an kursu öğreticileri tarafından online mukabele okunacaktır. Mukabelelerde okunan kısımların özet mealleri, mukabeleden sonra verilecektir.

3. İlimiz genelinde  Ramazan ayı boyunca 1882 camide mukabele okunacaktır.

4. İlimizde 16 camide mahyalar asılarak Ramazan-ı Şerif’te tarihin derinliklerinden gelen bir geleneğimiz tekrar yaşatılacaktır.

5. 8 Mayıs 2021 Cumartesi günü,   Kadir gecesinde 480 camimiz sabaha kadar açık kalacaktır.

6. Konya'mızda yayın yapan Televizyon, Gazete ve Radyo Yöneticilerinin talepleri halinde İl ve İlçe Müftülüklerimizde görev yapan görevlilerimizin katılımlarıyla dini Programlar icra edilecektir.

7. Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da sabah ezanları orucun başlangıç vaktinde (imsak saatinde) okunacağı için; Muhterem vatandaşlarımızın ezan başlar başlamaz yeme içmeyi bırakıp oruca başlamaları gerekmektedir.

8. Yatsı Namazı normal vaktinde kılınacak, salgın hastalık nedeniyle teravih ve vitir namazları evlerd kılınacaktır.Müftülüğümüz tarafından basılan imsakiyeler, İl Müftülüğünden ve İlçe Müftülüklerimizden temin edilebilir.

9. Camilerimizdeki vaaz, mukabele programları cami girişlerinde ilan edilmek suretiyle cemaatimiz bilgilendirilecektir.

10. Bu yıl, Fitre miktarı Diyanet İşleri Başkanlığınca en az 28.00 TL  olarak tespit edilmiştir. Ancak fitre verirken bir kişinin sahur ve iftarda kendi yediği iki öğünlük yemek bedelini fakire vermesi daha uygun olur. Diğer bir deyişle herkes kendi hayat standardını dikkate alarak fitresini vermelidir.

Konya’da Ramazan ayı dolu dolu geçecek

11. Bu yıl Ramazan ayı 30 gün olup Ramazan Bayramı 13 Mayıs 2021 Perşembei günüdür. Konya arzına göre Bayram Namazı İl merkezinde saat 6.14’de kılınacaktır.

12. Ramazan öncesi her cami ve çevresinin genel temizliği yapılacak elektrik ve ses cihazları elden geçirilecek, merkezi sistemin açık olduğu camilerde, sesin rahatça dinlenebilecek kalitede olması sağlanacaktır. Ayrıca camilerin havalandırılmasına ve klimaların cemaati rahatsız etmeyecek şekilde çalıştırılmasına özen gösterilecektir.

13. Engelli vatandaşlarımızın camilere girebilmeleri ve cemaate katılabilmelerini kolaylaştırmak için cami içinde ve dışında gerekli tedbirler alınacaktır. Engelli merdiveni olan camilerimizin listesi müftülüğümüz internet sitesinden yayınlanacaktır.

14. Ramazan boyunca ilçe müftülerimiz, vaizlerimiz ve diğer görevlilerimizce hastane, hapishane, çocuk yuvası gibi yerler ziyaret edilecek, ihtiyaç sahibi öksüz, yetim, hasta, yaşlı ve fakir kimseler ile ilgilenilecektir.

Vaizlerimiz tarafından hazırlanan sohbetler müftülüğümüz sosyal medya hesaplarında  iftar tadında sohbet ismiyle hergün iftar saatinde yayınlanacak.

Bayanlara yönelik müftülüğümüz sosyal medya hesaplarından hafta içi hergün 10.00-11.00 saatleri arasında müftülüğümüz sosyal medya hesaplarında, akşam 21.00 da da zoom üzerimden mukabele yayınlanacaktır

Bu vesile ile, bütün din görevlilerimizin ve aziz milletimizin Ramazan ayını tebrik eder; bu ayın vatanımız, milletimiz İslâm âlemi, ve bütün insanlık için hayırlara vesile olmasını Yüce Allah'tan niyaz ederim.

 

                                                                                                                               

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.