Konya Şeker, nereye taşınacak?

Konya Şeker, nereye taşınacak?

Konya Şeker Fabrikasının şehir dışına taşınması için düğmeye basıldı. Konya heyetinin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u ziyaretinde konu detaylı olarak masaya yatırıldı ve önemli adımlar atıldı

ANKARA’DA KRİTİK TOPLANTI

Konya Şeker Fabrikasının şehir dışına taşınması için yaz döneminde ortaya atılan fikir olgunlaştırılıyor. Ankara’da bir dizi temaslarda bulunan Konya heyeti Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile görüşerek konuyu masaya taşıdı. Toplantıda Konya Şeker’in merkez kampusu arazisinin kentsel dönüşümü ve Çumra’ya yapılacak sosyal konut projelendirme çalışmaları detaylı olarak ele alındı.

KENTSEL DÖNÜŞÜME GİRECEK

Fabrikanın belirlenen alana taşınmasından sonra gerçekleşecek kentsel dönüşüm kapsamında bölgede erişilebilir lüks konut konseptinde inşa edilecek ve akıllı ev donanımına sahip olacak konutların yanı sıra sosyal donatıları, spor alanları, alışveriş noktaları, yeşil alanları ile şehrin içinde bir yaşam merkezi Konya’ya kazandırılacak.  Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi ise mevcut pozisyonunu koruyacak.

Konya Şeker, nereye taşınacak?

TRAFİK DE RAHATLAYACAK

Yeni fabrika Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ile Hazine ve Maliye Bakanlığı ile yürütülen ve belirlenen birkaç alternatif arazi içinden şeker pancarı ekim sahaları da dikkate alınarak nakliye maliyetinin düşük olacağı, üreticinin de pancar teslimini kolay yapacağı avantajlı lokasyona inşa edilecek. Ayrıca ağır tonajlı araçların şehir trafiğine girmesinin önüne geçilecek.

Konya Şeker, nereye taşınacak?

KONYA’YI GELECE TAŞIYACAĞIZ
Görüşme ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Murat Kurum, “AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Sayın Leyla Şahin Usta, Konya Milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, İl Başkanımız ve ilçe belediye başkanlarımızla şehrimizin projelerini, yatırımlarını değerlendirmek üzere bir araya geldik.  Konya'mızda yapımı devam eden kentsel dönüşüm, sosyal konut, millet bahçesi, meydan yenileme, cephe sağlıklaştırma, altyapı ve çevre çalışmalarımızda gelinen son durumu istişare ettik; belediye başkanlarımızın taleplerini dinledik. 81 ilimizde olduğu gibi Selçuklu başkenti kadim şehrimiz Konya'mızı da Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çevre ve şehircilik yatırımlarıyla geleceğe taşıyacağız” ifadelerini kullandı. Ayşegül Ertul 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.