Tozoğlu: Beklemek gerek

Tozoğlu: Beklemek gerek

Tozoğlu: Beklemek gerek

İyi Parti Konya İl Başkanı Av. Gökhan Tozoğlu gündemdeki Kadir Şeker ile ilgili açıklama yaptı. Tozoğlu, “Birkaç gün önce şehrimizde eşi olduğunu söylediği kişi ile tartışan bir kadının şiddete maruz kalmasına şahitlik etmesi üzerine olaya müdahale eden ve neticesinde de meydana gelen arbedede şiddet uygulayan erkeğin katil zanlısı olarak gözaltına alınan Kadir Şeker'in eyleminin meşru müdafaa kapsamında ele alınması gerektiğini ifade eden görüşler yaygınlaşmıştır.
Yaşanan menfur olayın çok yeni olması, tarafların ifadelerinin henüz tam olarak bilinmemesi, görgü tanıklarının beyanlarına kamuoyunca net olarak malum olunmaması sebebiyle erken sayılabilecek bir değerlendirmenin doğru olmadığı kanaatindeyiz.
Kadına yönelik şiddet başta olmak üzere şiddetin her türlüsüne karşıyız. Her türlü şiddetin karşısında bireysel ve toplumsal tepki verilmesi elbetteki gereklidir. Bu konudaki hassasiyet hepimiz için çok kıymetlidir.
Türk ceza hukukunda meşru müdafaa ve zaruret hali kavramları açıkça tanımlanmış olup çok sayıda somut olay üzerinden de kavramlar netleşmiştir. Somut olayda da yargılama yürütecek olan yargıçlarımız meşru müdafaanın hukuki şartlarının oluşup oluşmadığını, ceza hukukunun temel ilkeleri ve şüpheden sanık yararlanır ilkesinden yola çıkarak değerlendirecektir.
Bir yandan kadına yönelik şiddeti en samimi şekilde kınarken diğer yandan da şu hususu hatırlatmak gerekir ki hukuk devletinde her türlü suç zanlısının cezası kanuni sınırlar çerçevesinde mahkemeler tarafından verilir.
Şiddet failinin toplum veya birey tarafından cezalandırılabilme hakkının olduğu düşüncesi hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmamaktadır.
Bu hassasiyetlerle yaşanan bu son menfur hadise sebebiyle üzüntülerimizi ifade eder istenmeyen bu olayın zanlısı Kadir Şeker'in süreci en az mağduriyetle atlatmasını dileriz” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.