Konya'daki bu üniversite dünya devleri arasına girdi

Konya'daki bu üniversite dünya devleri arasına girdi
Öğretim kategorisinde Türkiye’deki üniversiteler arasında geçen yıl birinci sıraya yükselen NEÜ, 2024 yılında da bu başarısını koruyarak 1’inci sırada yer aldı. NEÜ, bu kategoride dünyada 673 üniversite içinde 38’inci oldu.

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ), “THE Dünya Genç Üniversiteler 2024” sıralamasına Türkiye’den giren 58 üniversite içinde genel sıralamada geçen yıla göre 2 sıra daha yükselerek 8’inci, devlet üniversiteleri arasında ise 2 sıra yükselerek 2’nci oldu. “Öğretim” kategorisinde Türkiye’deki üniversiteler arasında geçen yıl birinci sıraya yükselen NEÜ, 2024 yılında da bu başarısını koruyarak 1’inci sırada yer aldı. NEÜ, bu kategoride dünyada 673 üniversite içinde 38’inci oldu. NEÜ, İngiltere merkezli uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) tarafından hazırlanan “Dünya Genç Üniversiteler 2024 Sıralaması” verilerine göre dünya sıralamasında 301-350 bandına yerleşerek önceki seneye göre yine bir üst banda çıkma başarısı gösterdi.

young-siralamasi-2024-birinci.png

BU YIL İLK SIRADAN KATILDI

Bu yıl dünya genelinde 673 üniversitenin değerlendirildiği, Türkiye'den 80 üniversitenin başvuru yaptığı listede 58 Türk üniversitesi yer aldı. NEÜ, Dünya Genç Üniversiteler 2024 listesinde Türkiye’den katılan üniversiteler genel sıralamasında 8’inci, devlet üniversiteleri arasında 2’nci oldu. NEÜ, “Öğretim” kategorisinde listeye, Türkiye’deki 58 üniversite içerisinden geçen sene olduğu gibi bu yıl da ilk sıradan dahil oldu. Times Higher Education'ın yaptığı ve son 50 yıl içerisinde kurulan dünyadaki en iyi üniversitelerin sıralandığı 2024 Genç Üniversiteler Dünya Sıralamasında (Young University Rankings 2024) NEÜ üçüncü kez girdiği listede önemli yükselişini sürdürdü. Öğretim, araştırma ortamı, araştırma kalitesi, uluslararası görünüm ve sanayi olmak üzere 5 ana kategori ve 18 performans göstergesine göre yapılan, dünyadan 673, Türkiye'den ise 58 üniversitenin girdiği sıralamada Necmettin Erbakan Üniversitesi özellikle “öğretim” ve “uluslararası görünürlük” kategorilerindeki başarısıyla dikkat çekti.

Kaynak:BBN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum